Pas important către EURO 2025! Naționala lui Daniel Pancu a dat lovitura. Omul lui Dan Petrescu a decis meciul

România U21 a învins Muntenegru U21, scor 1-0, într-un meci din grupa E, în preliminariile pentru Campionatul European din 2025. Tricolorii sunt primii în grupă. Partida s-a jucat la Târgoviște pe stadionul „Eugen Popescu”.

În luna septembrie, echipa de tineret a României va disputa două meciuri. După cel din această seară urmează întâlnirea cu Finlanda în deplasare, pe 10 septembrie.

România U21 – Muntenegru U21

Tricolorii au reușit să câștige meciul din preliminariile pentru Campionatul European din 2025. Singurul gol a fost marcat de Louis Munteanu în minutul 8.

În minutul 47, românii au avut o ocazie uriașă. Ignat a șutat de lângă punctul cu var, dar portarul a respins. În minutul 74, tricolorii au ratat o nouă ocazie. Ianis Stoica a șutat la colțul scurt, dar portarul advers a reținut în doi timpi.

Echipe de start:

România U21 (4-3-3): Sava – Strata, Ignat, Dănuleasă, Barza – Corbu, Perianu, Grameni – Bani, L. Munteanu, I. Stoica
Selecționer: Daniel Pancu

Muntenegru U21 (3-5-2): Ivezic – Pajovic, Malentijevic, Duric, Gasevic – Kujovic, Bulatovic, Radulovic, Bakic, Jankic – Krivokapic
Selecționer: Nikola Rakojevic

Stadion: „Eugen Popescu” (Târgoviște)
Arbitru: David Dickinson / A1: David McGeachie, A2: Jonathan Bell

Lotul ales de Daniel Pancu

PORTARI: Răzvan Sava (Udinese / Italia), Robert Popa (UTA Arad), Alexandru Roșca (Dinamo);
FUNDAȘI: Tony Strata (Ajaccio / Franța), Bogdan Oteliță (Sepsi OSK), Cristian Ignat (FC Rapid 1923), Ștefan Duțu (CS Afumați), Gabriel Dănuleasă (Farul Constanța), Sergiu Rimovecz (ACSM Reșița), Ștefan Ștefanovici (Politehnica Iași), Andrei Borza (FC Rapid 1923);
MIJLOCAȘI: Cătălin Vulturar (FC Rapid 1923), Ovidiu Perianu (Unirea Slobozia), Marius Corbu (APOEL Nicosia), Cristian Mihai (UTA Arad), Constantin Grameni (Farul Constanța), Cătălin Cîrjan (Dinamo), Ahmed Bani (Dinamo), Rareș Pop (FC Rapid 1923), Ștefan Baiaram (Universitatea Craiova), Ianis Stoica (FC Hermannstadt);
ATACANȚI: Louis Munteanu (CFR Cluj), Vladislav Blănuță (Universitatea Cluj).