Parfum de derby pe Arenă! Steaua Armatei a fost peste Dinamo și a câștigat cu 2-1, dar Oprița l-a felicitat pe Burcă după meci: `A făcut o echipă din nimic`!

Torțe, fumigene, incidente cu forțele de ordine. Partida dintre Dinamo și Steaua Armatei de pe Arena Națională a avut parfum de derby, indiferent de controverse și păreri.

Meciul a avut ritm, a avut vână și dinamică, și cu 15 mii de oameni din tribune nici nu s-a simțit că e vorba de liga a doua. Și nici pe teren nu s-a simțit vreo mare diferență față de superliga greilor. Dinamo a început curajos și în forță. E drept că a fost nevoie de o jumătate de oră de încălzire, însă urma a scăpat turma.

Ghezali a deschis scorul în minutul 41, iar ”câinii” din tribune au erupt. Doar că bucuria a ținut preț de trei minute. Adi Popa a executat o lovitură liberă, iar Ștefan Pacionel, nestigherit, a egalat.

Golgheterul Chipirliu a reluat pentru golul victoriei, devreme, în minutul 50. Dinamo n-a mai avut nici forță, nici precizie ca să o egaleze pe Steaua.

”O victorie mare în condițiile date, Dinamo a făcut o primă repriză mai bună, au fost mai buni. La pauză am schimbat acolo unde a trebuit, a doua repriză ne-am descurcat mai bine, a fost și norocul de partea noastră… Eu l-am felicitat pe Burcă, după meci, că a făcut o echipă din nimic!”, a recunoscut Oprița, la cald, după meci.

Dinamo: Dujmovic – G. Moura, Giafer, Patriche, Amzăr – D. Iglesias, Dudea, N. Roșu – Bordușanu, Al. Pop, Ghezali
Rezerve: Oncescu – Bena, V. Lazăr, Buhăescu, A. Șerban, A. Bani, Buleică, Larrucea, Delciu
Antrenor: Ovidiu Burcă

CSA Steaua: Dincă – Al. Ilie, Wallace, Al. Săbău, St. Drăghici – Dr. Gheorghe, Balgiu, Șt. Pacionel, Adi Popa – Bodișteanu, Chipirliu
Rezerve: H. Iancu – Bărbulescu, E. Pacionel, Enceanu, Al. Sima, Oroian, Chunchukov, A. Trică, C. Gugu
Antrenor: Daniel Oprița