Omul lui Răzvan Burleanu rupe tăcerea! Verdict în scandalului momentului. De ce a fost anulat golul lui Florinel Coman

Omul lui Răzvan Burleanu rupe tăcerea! Verdict în scandalului momentului. S-a aflat de ce a fost anulat golul lui Florinel Coman, din meciul etapei a 19-a din Superliga, contra celor de la CFR Cluj.

FCSB a remizat cu CFR Cluj, 1-1. Scorul a fost deschis de ardeleni în minutul 8, prin Tachtsidis, iar în minutul 26, Darius Olaru a egalat pentru roș-albaștrii.

Omul lui Răzvan Burleanu rupe tăcerea!

La meciul din etapa cu numărul 19, a existat o fază foarte controversată în care Sebastian Colțescu, arbitrul meciului, a anulat un gol înscris de Florinel Coman în repriza secundă.

După ce subiectul a fost foarte dezbătut de multe nume din fotbalul românesc, directorul tehnic al Federației Române de Fotbal face declarații uimitoare.

Mihai Stoichiță consideră că intrarea lui Valentin Crețu asupra lui Otele nu ar fi trebuit sancționată, conform vechiului regulament. Însă, potrivit noului regulament, este fault, astfel că Sebastian Colțescu a judecat corect.

”M-am uitat și mi-a fost greu să dau un verdict pentru că pentru mine regulile sunt foarte clare. Pe vremuri, dacă atingeai primul mingea și după faultai, nu se întâmpla nimic. Acum când o atingi și îl atingi și pe adversar e fault sau nu e fault?

Eu nu mai înțeleg nimic din treaba asta. Dacă e să te iei după noul regulament e fault. Mă uit la Ion Crăciunescu și Adrian Porumboiu pentru că nu am fost arbitru și mă uit la ce spun ei.

Mie mi se pare că au cele mai logice răspunsuri. Au spus amândoi că a fost fault. În spiritul jocului nu e niciun fault pentru că dacă Valentin Crețu atinge primul mingea atunci nu e fault.

După ce am trăit eu de-a lungul vremii, adaptându-mă la noile regulamente, trebuie să spun că e fault. Atunci e fault dacă spun Ion Crăciunescu și Adrian Porumboiu”, a spus Mihai Stoichiță, conform Fanatik.

Ion Crăciunescu, părere complet diferită

Fostul arbitru este de părere că intrarea făcută de Valentin Crețu este una corectă, deoarece este un atac la minge prin alunecare.

”Pentru toată lumea pare o deposedare prin alunecare și un atac corect la minge, așa și este. Dar rămâne piciorul stâng, piciorul-remorcă cu care împiedică alergarea adversarului. Ceea ce înseamnă că decizia lui Colțescu este corectă.

Trebuie să fie la același nivel și celălalt picior”, a spus Crăciunescu, în direct la TV Digi Sport.