Omul lui Răzvan Burleanu iese la rampă! Explicaţii incredibile după golul anulat la meciul UTA-Rapid. Arădenii, privaţi de victorie în prima etapă de Superliga. UTA a marcat în minutul 89 golul de 2-1.

Omul lui Răzvan Burleanu, Kyros Vassaras a oferit explicaţii după gafa din meciul de la Arad.

Omul lui Răzvan Burleanu iese la rampă!

CCA a explicat, într-un comunicat postat duminică pe site-ul FRF, de ce a existat o întârziere semnificativă până când golul marcat de UTA în minutul 89 al meciului cu FC Rapid a fost anulat pentru fault în atac.

UTA a remizat, scor 1-1, cu FC Rapid, într-un meci din prima etapă din Superliga. În minutul 89, arădenii au înscris prin Omondi. Golul a fost anulat după aproximativ două minute pentru fault în atac, după consultarea VAR. În momentul chemării arbitrului pentru a revedea faza, jocul era deja reluat.

“Din cauza unei conexiuni imperfecte a căştii, arbitrul nu a reuşit să audă în cască apelul VAR sau AVAR pentru a revedea faza de joc la golul marcat de UTA ARAD, în minutul 89, pentru un posibil fault comis în faza de construcţie a atacului (APP)”, se arată în comunicatul Comisiei Centrale a Arbitrilor.

CCA a precizat că alţi oficiali de joc au încercat să comunice cu arbitrul, pentru ca meciul să nu fie reluat. “Din acest motiv, al patrulea oficial a intrat pe teren în timpul procedurii de reluare a jocului. Asta pentru a-i semnala arbitrului de centru că reluarea jocului nu poate avea loc ca urmare a solicitării de revizuire a fazei premergătoare înscrierii golului”, mai spune CCA.

“Decizia solicitării unui On Field Review (OFR) pentru un fault înainte de golul marcat a fost corectă, deoarece atacantul UTA, în încercarea sa de a lovi mingea, a cauzat un contact direct cu piciorul fundaşului Rapidului şi l-a trântit la pământ. Decizia corectă ar fi trebuit să fie fault în favoarea echipei giuleştene şi golul să fie anulat. Din păcate, momentul intervenţiei, în ciuda încercărilor oficialilor meciului, a venit târziu. La foarte puţine secunde după ce mingea a fost pusă în joc, cu al patrulea oficial pe teren.

Arbitrul a acţionat pe instinct fotbalistic. Nu conform protocolului VAR, care nu permite schimbarea deciziilor odată ce jocul a fost reluat. Acestea nu pot fi schimbate. Totuşi, reluarea jocului nu a fost corectă. Un jucător de la UTA era în interiorul cercului şi al patrulea oficial era deja pe teren. Prin urmare, arbitrul a revizuit incidentul şi a decis să anuleze golul”, a adăugat CCA.

Comisia prezintă scuze pentru confuzia creată, dar precizează că anularea golului a fost corectă.