Omul lui Gică Hagi a dat verdictul! Greşeala uriaşă a lui Elias Charalambous. Cum a pierdut FCSB calificarea în Champions League

FCSB a fost eliminată de către Sparta Praga din turul trei preliminar UEFA Champions League, după un scor general de 3-4! Omul lui Gică Hagi i-a distrus pe jucătorii lui Elias Charalambous.

Ciprian Marica, fost internațional, a analizat partida în care FCSB a fost o echipă ce și-a schimbat înfățișarea în partea a doua a duelului. Dacă în prima repriză roș-albaștrii au fost lipsiți de dinamism, conduși cu 3-0, în partea a doua a meciului elevii lui Elias Charalambous au revenit triumfător, fiind extrem de aproape de calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor. Deznodământul serii a fost unul cu totul nesperat.

Cum a pierdut FCSB calificarea în Champions League!

Ciprian Marica consideră că Elias Charalambous a greșit, din start, echipa de start pentru manșa secundă cu campioana Cehiei.

„FCSB a greșit primul 11. Dacă se luptau de la egal la egal cu jucători foarte buni, ar fi fost în regulă. Dar au un handicap din punct de vedere fizic. Nu mai este acel fotbal tehnic în care driblezi 2-3 jucători. Nu mai merge.

Aici trebuie să duci duelurile fizice și să poți câștiga 1 la 1 cu adversarul. Au abuzat și de mingi lungi. Aruncate la bătaie pentru cei doi din față. Cred că au greșit tactica de joc în prima repriză. Au fost neinspirați în alegerea primului 11!”, a spus Ciprian Marica, la sport.ro.

În continuare, FCSB se va duela cu LASK Linz, în cadrul play-off-ului Europa League. Miza va fi calificarea în faza grupelor, care le-ar putea aduce roș-albaștrilor nu mai puțin 3,6 milioane de euro.