Oltenii s-au încurcat acasă. CSU Craiova – FC Voluntari 1-1

Pas greșit făcut de olteni pe teren propriu. CSU Craiova a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul cu FC Voluntari din etapa a 12 din Liga 1.

Oltenii au avut cele mai multe ocazii în prima repriză, însă nu l-au învins pe Popa, iar la pauză scorul a fost 0-0. În repriza a doua, oaspeții au deschis scorul, în minutul 55, prin Vitalie Damașcan, care a preluat mingea de la marginea careului și a șutat perfect.

În minutul 70, Andrei Ivan a scos un penalty pe care l-a transformat și a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj. În ultimul minut de joc a avut loc o fază controversată. Oltenii au cerut penalty după un henț al lui Meleke în careu. Istvan Kovacs a mers să consulte monitorul VAR și a decis să nu acorde lovitura de pedeapsă.

CSU Craiova este în acest moment pe locul 5 cu 18 puncte, în timp ce Voluntari este pe 10 cu 13 puncte acumulate.

Echipe de start

CSU Craiova: Lazar – Vătăjelu, Papp, Raul Silva, Mitrea, Bancu – Al. Crețu, Screciu, Nistor – Markovic, Roguljic.
Rezerve: Rusu, Găman, Martic, Căpățînă, Mateiu, Hanca, Cîmpanu, Florescu, A. Ivan
Absent: Koljici (accidentat)
Antrenor: Mirel Rădoi

Voluntari: M. Popa – Meleke, Matricardi, Armaș – Costin, Tavares, Droppa, Aliji – Damașcan, Nemec, Rață.
Rezerve: J. Fernandez, Marrone, Andres, Achim, Andrei, N. Popescu, M. Lopes, Florea, Garcia
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: „Ion Oblemeco”
Arbitru: Kovacs Istvan (Carei – Satu Mare), A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Artene Ovidiu (Vaslui), Arbitru VAR: Fesnic Horatiu Mircea, Arbitru AVAR: Marica Mihai Marius