O nouă victorie pentru campionul mondial Verstappen! A câștigat și Marele Premiu de Formula 1 al Italiei, de la Monza, și se îndreaptă către al doilea titlu

Campionul mondial Max Verstappen se îndreaptă cu viteză și sigur către un nou titlu în Formula 1! Pilotul de la Red Bull a câștigat Marele Premiu al Italiei.

Olandezul s-a impus la Monza, deși chiar dacă a obţinut al doilea timp în calificările de sâmbătă, a plecat de pe poziţia a 7-a, fiind penalizat din cauza unei schimbări neregulamentare la motor.

Deși a plecat din pole-position, Charles Leclerc (Ferrari), a încheiat cursa pe locul al doilea, iar ultima poziție pe podium a fost ocupată de George Russell, pilotul celor de la Mercedes.
Carlos Sainz (Ferrari) a terminat cursa pe locul patru, iar Lewis Hamilton (Mercedes) a venit al cincilea.

În clasamentul general, Max Verstappen (Red Bull Racing) e lider cu 335 de puncte, urmat, la o diferență de peste 1oo de puncte de de Carles Leclerc (Ferrari, care )219 de puncte, iar a treia poziție este ocupată de celălalt pilot de la Red Bull, Sergio Perez, cu 210 puncte.