Novak Djokovic s-a calificat în turul doi la Wimbledon

Novak Djokovic merge în turul doi la Wimbledon după o victorie în patru seturi în fața sud-coreeanului Soonwoo Kwon (81 ATP).

Fostul lider ATP a trecut de Soonwoo Kwon cu scorul de 6-3, 3-6, 6-3, 6-4, într-un meci care a durat două ore și 27 de minute. Pentru sârb, aceasta este victoria cu numărul 80 la All England Club.

În turul doi, sârbul va da piept cu învingătorul partidei dintre Thanasi Kokkinakis (79 ATP) și Kamil Majchrzak (91 ATP).

Fernando Verdasco, în vârstă de 38 de ani, a fost eliminat luni în primul tur la Wimbledon, cedând în trei seturi în faţa americanului Tommy Paul, 6-1, 6-2, 7-6 (7/4).

Spaniolul, cândva locul 7 mondial, acum locul 115 în clasamentul ATP, a ajuns cel mai sus la Wimbledon în 2013, în sferturi.
Tommy Paul, locul 32 ATP, este cap de serie numărul 30 la Wimbledon, unde se află la prima participare.
Următorul adversar al americanului va fi câştigătorul dintre francezul Adrian Mannarino, 86 ATP, şi australianul Max Purcell, 209 ATP, venit din calificări.

Rezultate înregistrate luni la Wimbledon în primul tur al probei masculine de simplu:

Novak Djokovic (Serbia/N.1) – Soonwoo Kwon (Coreea de Sud) 6-3, 3-6, 6-3, 6-4

Quentin Halys (Franţa) – Benoit Paire (Franţa) 4-6, 6-1, 6-2, 6-4

Frances Tiafoe (SUA/N.23) – Andrea Vavassori (Italia) 6-4, 6-4, 6-4

Tommy Paul (SUA/N.30) – Fernando Verdasco (Spania) 6-1, 6-2, 7-6 (7/4)

Jaume Munar (Spania) – Thiago Monteiro (Brazilia) 6-2, 6-4, 7-5