Novak Djokovic, cu ochii în lacrimi! Ce a spus după ce a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice 2024. Nu i-a uitat pe foștii rivali

Novak Djokovic a câştigat singurul titlu care îi lipsea din palmares, aurul olimpic. În finală l-a învins pe Carlos Alcaraz scor 7-6 (7-3) 7-6 (7-2). La final și-a stăpânit cu greu emoțiile. S-a așezat în genunchi și a ridicat degetele către cer cu ochii în lacrimi.

Apoi, a urcat în lojă, unde și-a îmbrățișat soția. La final a vorbit și despre foștii săi rivali Roger Federer și Rafael Nadal.

Novak Djokovic, cu ochii în lacrimi după ce a devenit campion olimpic

Novak Djokovic (37 de ani, 1 ATP) a devenit campion olimpic la tenis, după ce l-a învins pe Carlos Alcaraz (21 de ani, 3 ATP) în finala de la Paris, scor 7-6 (7-3) 7-6 (7-2). Sârbul este cl mai în vârstă jucător de tenis care obține titlul olimpic.

La final, a avut o reacție emoționantă. Printre altele a spus că finala s-a terminat în cel mai corect mod.

”Am jucat aproape 3 ore, a fost o luptă incredibilă. Am crezut că pot câștiga. Mereu revine în meci (n.r. Alcaraz), așa că am încercat să dau tot ce am mai bun.

Am avut șanse, a avut și el șanse, cred că a fost corect să terminăm cele două seturi în tie-break. Nu știu ce să mai spun, sunt în stare de șoc. Mi-am dat sufletul, inima, familia, totul, pentru a obține aurul olimpic. Am reușit asta la 37 de ani!

Totul este special, dar sunt mândru să reprezint Serbia. Știu că Rafa, Carlos iubesc să joace pentru Spania, Roger iubea să joace pentru Elveția. Când am ajuns în semifinale mă gândeam să trec mai departe. Astăzi, înainte de meci nu am avut emoții așa mari, pentru că aveam medalia asigurată”, a spus Novak Djokovic, potrivit Eurosport.

Presa din Spania a avut doar cuvinte de laudă la adresa sârbului. ”Legendar”, ”spectaculos”, au titrat ibericii.