Novak Djokovic, anunțul care îi îngrijorează pe fani. Liderul mondial a spus ce s-a întâmplat în timpul meciului: ‘Am luat în calcul această variantă ‘

Novak Djokovic a reușit un meci fabulos cu Francisco Cerundolo la capătul căruia s-a calificat în sferturile de finală de la Roland Garros. Partida a durat aproape 5 ore.

Liderul mondial s-a confruntat cu probleme medicale, iar la conferința de presă a anunțat că a luat în calcul varianta de a se retrage. Totul depinde de ceea ce îi vor spune medicii astăzi.

Novak Djokovic, anunțul care îi îngrijorează pe fani

Novak Djokovic continuă să scrie istorie la Roland Garros. Sârbul s-a calificat în sferturile de finală după un meci maraton cu Francisco Cerundolo. Deși a fost condus, liderul mondial a reușit să revină și să câștige scor 6-1, 5-7, 3-6, 7-5, 6-3, după patru ore şi 39 de minute de joc.

Djokovic a avut probleme medicale în timpul meciului, iar la conferința de presă a anunțat ce s-a întâmplat.

„În urmă cu câteva săptămâni au apărut dureri la genunchiul drept. Până acum nu au existat probleme majore. Sincer, cred că am intrat foarte bine în meci. Am jucat bine primul set și jumătate din al doilea, apoi a început durerea.

Am chemat un kinetoterapeut și am cerut o pauză medicală să mă ajute. Nu am vrut să fie schimburi lungi. Nu știam dacă pot continua sau nu. Am cerut mai multe medicamente după al treilea set, mi-au mai dat o doză, medicamentul a început să funcționeze în al patrulea set, iar al cincilea set l-am jucat fără durere.

Vom vedea ce se întâmplă, mâine mai fac un control și apoi voi putea spune mai multe. Vom vedea după examinările de mâine dacă voi putea să stau pe teren și să mai joc un meci”, a spus Nole, citat de Sportal Blic, la finalul întâlnirii cu Cerundolo.

„Nu știu dacă voi putea juca următorul meci”

Liderul ATP așteaptă verdictul medicilor, apoi va decide ce trebuie să facă.

„A căzut multă ploaie, condițiile de joc sunt grele, umiditatea este mare. Aceste modificări sunt cele mai vizibile pe zgură și trebuie să avem grijă de suprafață. În ceea ce privește calitatea terenului, Roland Garros este cel mai bun din lume. Cunosc oamenii care întrețin zgura și am vorbit astăzi cu unul dintre ei în timpul încălzirii.

Azi, accidentarea la genunchi s-a întâmplat din cauza terenului, deoarece am alunecat de câteva ori, iar argila nu a fost răspândită uniform peste tot. Am vorbit cu arbitrul ca să se toarne mai des argilă în timpul meciului, ea a spus că trebuie să-l întrebe pe supervizor și răspunsul lor a fost nu. Apoi i-am rugat să explice de ce nu.

Intenția mea este să nu arăt pe nimeni cu degetul, vreau doar să văd de ce nu au făcut-o. Mulți jucători se plâng. Încerc să înțeleg de ce le este complicat să facă asta și de ce răspunsul este nu. Am câștigat azi, dar nu știu dacă voi putea juca următorul meci”, a adăugat Nole, la conferința de presă.

Sârbul a intrat în istoria tenisului. A devenit jucătorul cu cele mai multe sferturi de finală atinse în Era Open în turneele de Grand Slam, 59. Roger Federer deținea până acum recordul, cu 58. De asemenea, Nole are cele mai multe victorii în turneele de Grand Slam din Era Open. A ajuns la 370 de meciuri câștigate, devansându-l pe Roger Federer, care avea 369.