Novak Djokovic a dat lovitura! Meci epic la Roland Garros pentru sârb. Liderul mondial a avut mari probleme

Novak Djokovic a dat lovitura! Meci epic la Roland Garros pentru sârb. Liderul mondial a avut mari probleme, dar a reuşit o calificare miraculoasă în sferturi, la Paris. Totul după un meci maraton.

Novak Djokovic a avut mari probleme în duelul cu argentinianul Francisco Cerundolo, locul 27 ATP şi favorit 23.

Novak Djokovic a dat lovitura!

Novak Djokovic, locul 1 ATP, a avut nevoie de set decisiv pentru a-l elimina pe jucătorul argentinian. S-a calificat în sferturi la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului. Djokovic, deţinătorul titlului, s-a impus, scor 6-1, 5-7, 3-6, 7-5, 6-3, după patru ore şi 39 de minute de joc.

În sferturi, Djokovic va evolua cu învingătorul meciului dintre americanul Taylor Fritz (cap de serie 12) şi norvegianul Casper Ruud, favorit 7. Cu această victorie, numărul 1 mondial l-a depăşit pe Roger Federer în ceea ce priveşte numărul de victorii la Grand Slam, ajungând la 370.

Novak Djokovic a obţinut a 96-a victorie din cariera sa la Roland Garros şi este pentru a 59-a oară într-un sfert de finală la un grand slam, a 18-a oară la Roland Garros.