`Notte magiche`- La umbra lui Maradona, Napoli a spulberat-o pe Liverpool / Video

Seară perfectă de Champions League pe ”Diego Armando Maradona” din Napoli. ”Gli Azzuri” au produs șocul serii în UEFA Champions League și au spulberat-o pe Liverpool cu un neverosimil 4-1.

Napoli a făcut o primă repriză perfectă

Scorul pauzei a arătat un incredibil 3-0 pentru Napoli, în condițiile în care a beneficiat și de un penalty care a fost ratat de Osimhen.

Golurile primei reprize au fost marcate de P. Zielinski, Anguissa și G. Simeone, iar pauza anunța furtună în vestiarul lui Liverpool și prevestea o altă atitudine din partea jucătorilor lui Jurgen Klopp în a doua repriză.

Jucătorii lui Liverpool au dat piept în a doua repriză cu o echipa a lui Napoli decisă să scrie istorie. În minutul 47, Zielinski a semnat o dublă și a modificat tabela la 4-0, scor pe care nu îl aștepta nimeni înainte de meci.

Baieții lui Spalletti nu s-au bucurat foarte mult de diferența de patru goluri. Peste doar două minute, Luis Diaz a împins mingea în poarta unui Meret impecabil și a redus din handicap, stabilind și scorul final, unul pe care fanii ambelor echipe nu îl vor uita curând, Napoli-Liverpool 4-1.

Jurgen Klopp, consideră după această partidă că înfrângerea a fost doar consecința jocului bun făcut de Napoli.

”Este cu adevărat greu de acceptat acest rezultat, dar nu este atât de greu de explicat dacă ai vizionat meciul. Pentru început au fost cele două penalty-uri. Ok, în primul rând, Napoli a făcut un joc foarte bun, iar noi nu, asta e prima explicație pentru înfrângere.

Au marcat dintr-un penalty și au ratat unul, apoi au venit următoarele două goluri pe care le-am făcut cadou. Ar trebui să ne apărăm mai bine. Nu am fost compacți defensiv și ofensiv. Până când a intrat pe teren Thiago nu-mi amintesc de o situație periculoasă. Totul este evident, dar nu pot spune acum care este motivul acestei înfrângeri. O să mă gândesc la asta”, a spus Jurgen Klopp la finalul partidei.