Noaptea în care a câștigat fotbalul! Nebunie maximă în finală: Mbappe a reușit o triplă, Messi – o dublă! Argentina a câștigat la penalty-uri!

Doar o echipă a fost pe teren în prima repriză. Și ea s-a numit Argentina. Și doar doi jucători au făcut șah-mat niște francezi anesteziați total. Mai întâi, în minutul 22, Di Maria l-a depășit ușor pe Dembele, a pătruns în careu, iar francezul l-a jenat, iar centralul Marciniak a dictat fără să ezite penalty. Messi l-a transformat elegant, luându-i astfel fața lui Mbappe în clasamentul golgheterilor Cupei Mondiale.

Apoi s-au inversat rolurile. Messi l-a servit genial pe Di Maria a cărui cursă irezistibilă s-a încheiat cu o minge în plasa porții lui Lloris. Era 2-O, tribuna cânta, toată lumea jubila, atmosfera era precum în River-Boca. Messi era Messia, Di Maria devenise Di Magia.

Argentina a plecat la cabine campioană mondială. Iar francezii, ca niște ”cocoși” jumuliți. Pe Giroud și Dembele-le i-a și trimis Deschamps mai devreme la vestiare. Nici după ce s-a reluat partida, Franța n-a părut că mai știe joaca. Imaginați-vă scena: campioana mondială en-titre a tras primul șut spre poartă în minutul 72.

Dar totul s-a schimbat în minutul 79. Nicolas Otamendi l-a împins pe Kolo Muani, polonezul a arătat punctul cu var, iar Mbappe a redus ecartul și l-a egalat pe Messi la goluri marcate.
Iar în minutul imediat următor l-a și depășit, aducând egalarea pe tabelă. Chiar? Scaloni n-o știa pe asta cu 2-O e cel mai periculos scor?
Au urmat apoi minute ca-ntr-o repriză de box, în care ambii pugiliștii au boxat cu garda jos. Pe rând, Mbappe și Messi ar fi putut tranșa titlul pe final. Dar timpul s-a terminat. Și finala Cupei Mondiale din Qatar a avut prelungiri.
Franța părea în control, Argentina, epuizată. Dar fotbalul este plin de surprize. ”Pumele” puteau să dea lovitura în finalul primei reprize din extra-time. Prin Messi, bineînțeles. Care i-a testat vigilența lui Lloris și în debutul celei de-a doua reprize. Și care a aruncat în aer stadionul în minutul 109.
Messi a înscris  golul 98 în tricoul Argentinei, golul numărul 13 la Mondiale și golul cu numărul 7 în Qatar. Sigur, și golul de 3-2 pentru ”pume”. Dar balul nu s-a încheiat. Fiindcă Mbappe a mai avut un cuvânt de spus. Care a reușit ”tripla”, egalând din penalty. 3-3, și finalul a fost interzis cardiacilor. Cu ocazii clare la ambeleporți. Dar parcă era păcat să existe o câștigătoare, nu?
Așa că s-a trecut la loviturile de departajare. Mbappe a marcat, Messi, la fel. Coman și Tchouameny au ratat, Dybala și Paredes au transformat.  Kolo Muani a tras tare, pe centru, dar Montiel a transformat. Și Argentina a câștigat cel de-al treilea titlu mondial! Visul lui Messi s-a împlinit!

ARGENTINA (4-4-2): E. Martinez – Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico – Di Maria, De Paul, Enzo Fernandez, Mac Allister – Messi, J. Alvarez
SELECȚIONER: Lionel Scaloni

FRANȚA (4-3-3): Lloris – Kounde, Varane, Upamecano, T. Hernandez – Griezmann, Tchouameni, Rabiot – Dembele, Giroud, Mbappe
SELECȚIONER: Didier Deschamps