Nicolae Dică este convins că își poate salva echipa de la retrogradare: ‘Dacă am venit aici, înseamnă pot face asta’

Nicolae Dică a debutat cu o victorie pe banca celor de la CS Mioveni. Echipa sa a învins Petrolul Ploiești, scor 1-0.

Fostul antrenor de la FCSB are o misiune dificilă. Să-și salveze echipa de la retrogradare. Chiar dacă Mioveni este pe ultima poziție în Liga 1, Nicolae Nică este încrezător că poate îndeplini obiectivul. Este însă sincer și spune că mereu elevii săi vor pleca cu a doua șansă.

Nicolae Dică: „Cred că pot face asta”

„O victorie mare pentru moralul băieților, pentru ceea ce urmează. Am început bine, am și marcat, am avut posesie bună, nu le-am dat prea multe șanse în prima repriză.

A doua repriză am jucat consistent, dar ne-am retras puțin pentru că avem acel avantaj. Și Petrolul a schimbat sistemul, acel 4-4-1-1. Ne-am creat și așa câteva oportunități, au avut și ei, dar per total, sunt mulțumit de atitudinea jucătorilor și de lupta de pe teren.

Dacă am venit aici, înseamnă că cred că pot face asta, am încredere în ceea ce lucrez zi de zi, am încredere în jucătorii care erau aici și în cei nou-veniți, trebuie să dăm totul la fiecare meci. Am arătat că nu suntem o echipă slabă, ci că suntem o echipă ok, care se poate bate cu celelalte”, a spus Dică.

Antrenorul a anunțat și venirea unui nou jucător.

„Îmi mai doresc un jucător, sper să-l putem aduce zilele următoare. Este un fundaș stânga”, a spus Dică.