Nicolae Dică, debut cu o victorie la noua echipă. CS Mioveni – Petrolul 1-0

CS Mioveni a câștigat meciul cu Petrolul Ploiești, scor 1-0, în etapa 22 din Liga 1.

Prima repriză a fost plină de ocazii de gol la ambele porți, însă și de faze controversate

Trupa lui Nicolae Dică a deschis scorul după 10 minute. Bogdan Rusu, atacantul de 32 de ani, a reușit să marcheze rapid în prima partidă oficială a argeșenilor din 2023. Fostul jucător al celor de la FCSB a profitat de o minge trimisă de Garutti într-un adversar, a fost pe fază și a deschis scorul.

În minutul 40, Constantin Budescu ar fi putut să fie dat afară, dar arbitrul i-a arătat doar galben. Budescu a avut o intrare horror asupra lui Sno. A încercat să îl deposedeze pe jucătorul argeșenilor și a intrat cu talpa, crampoanele ajungând direct pe tibia adversarului.

Sno s-a prăbușit pe gazon și a fost nevoie de intervenția medicilor.

În repriza a doua au fost ocazii de ambele părți, dar scorul a rămas neschimbat. Petrolul a marcat în ultimele secunde, dar golul a fost anulat pe motiv de ofside.

Petrolul este pe locul 7 cu 30 de puncte, iar CS Mioveni este pe ultima poziție cu 12 puncte.

CS Mioveni – Petrolul, echipe de start:

CS MIOVENI: Greab – Sno, Garutti, Scarlatache, Burnea – Carnat, Panait, Lixandru – Antal, Rusu, Benchaib
REZERVE: Croitoru, Șerbănică, Balaur, Rădescu, Coșereanu, Toma, Diallo, Buziuc, Krasniqi
ANTRENOR: Nicolae Dică

PETROLUL: Leitner – Meijers, Mathaus, Achim – Doua, Seto, Purtic, Velisar – Bratu, Budescu, Grozav
REZERVE: Moroz, Pashov, Tucaliuc, Tolea, Dumitriu, Moldoveanu, Olaru, Irobiso, Gabriel
ABSENȚI: Țicu, Borța, Jair (suspendați)
ANTRENOR: Nicolae Constantin

Stadion: Orăşenesc (Mioveni)
Arbitru: Vidican Rares George (Satu Mare) / A1: Popescu Adrian (Craiova), A2: Slabu Stelian (Braşov) / Arbitru VAR: Andrei Florin (Târgu Mureş), Arbitru AVAR: Demetrescu Iuliana Elena (Râmnicu Vâlcea)