Nicolae Dică a glumit după ce FCSB a câștigat al treilea meci consecutiv. ‘Nu am avut liniște la niciun meci. Doar la cele cu Silkeborg, că era diferența prea mare’

Echipa lui Gigi Becali a câștigat meciul cu UTA Arad, scor 2-1, dar Nicolae Dică nu a fost mulțumit de evoluția jucătorilor săi. Antrenorul pare ‘marcat’ de meciul cu Silkeborg, dându-i din nou exemplu pe danezi. Asta după ce a anunțat că vrea să meargă să asiste la un antrenament al acestora.

”E important că am câștigat jocul. Am avut multe ocazii, dar, din păcate, marcăm foarte puțin. E puțin să marchezi două goluri din opt ocazii. Puteam să marcăm patru-cinci goluri. Trebuie să facem precum Silkeborg, care a avut cinci șuturi în tur, cinci goluri, șapte șuturi la retur, cinci goluri.

Am primit gol din nimic, cum primim noi de obicei, nu înțeleg cum putem să facem astfel de greșeli. E gol primit, dar e important că am reușit să câștigăm. Felicitări băieților că au avut reacție după înfrângerea din Europa.

L-am trăit periculos, n-am trăit niciun meci liniștit, doar pe cele cu Silkeborg, că era diferența prea mare, făcând o glumă”, a spus Nicolae Dică.

Nicolae Dică: „Ce să fac, să mai intru și eu”

Dică a anunțat că va schimba metodele de antrenament.

„Facem exerciții de finalizare la antrenament. Dar avem două jocuri mai puțin și al treilea sau al patrulea atac. Nu e puțin. Trebuie să fim mai răi la finalizare. În loc de 15 minute, facem 40 de minute de finalizare, ce altă soluție?”, a mai spus Dică.

Reporterii au fost curioși să afle dacă noua metodă a fost cerută de Gigi Becali.

„Ah, ai început acum. Am spus la conferință că am antrenamentele filmate, notate. Dacă vreți, vi le dau și vouă. Ce să fac, să mai intru și eu din când în când pe teren?”, a glumit Dică după meci.