Neil Lennon, umilit după primul meci în Superliga! Greşeala uriaşă a omului lui Dan Şucu. Un antrenor român l-a distrus în direct

Neil Lennon, umilit după primul meci în Superliga! Greşeala uriaşă a omului lui Dan Şucu. Un antrenor român l-a distrus în direct. Asta după meciul contra celor de la UTA, scor 1-1. Giuleştenii au scos un punct norocos la Arad.

Neil Lennon a fost atacat fără menajamente după debutul la Rapid. Ionuţ Chirilă i-a spus clar unde a greşit.

Neil Lennon, umilit după primul meci în Superliga!

Mai mult, Ionuț Chirilă spune că giuleșteni că vor retrograda, dacă se vor prezenta cu evoluții asemănătoare în tot restul campionatului. El a fost nemulțumit de felul în care neil Lennon a ales să îi joace pe Rrahmani și Manea.

„Eu spun un lucru și vreau să fiu delicat. Dacă Rapid joacă în halul în care a jucat în seara asta, se luptă la retrogradare. În tot meciul! Dacă Rapid joacă precum în seara asta, niște jucători ca Manea, Rrahmani sau Hasani îi scoți din fotbal.

N-am văzut construcția unui atac pozițional cu înlănțuire de 8-10 pase și finalitate gândită. Numai în primele 20 de minute am notat așa: minutul 4, lung de linie către nimeni, nu mai știu cine a dat. Minutul 6, pasă greșită Braun în condiții de adversitate pentru Hasani.

Minutul 9, lung de linie în condiții de adversitate, din nou. Minutul 11, Papeau, minge lungă pentru nimeni. Minutul 17, Manea, a doua minge lungă în condiții de adversitate. Minutul 19, lung de linie către Rrahmani, tot în condiție de adversitate, se și accidentează Rrahmani.

Dacă pe Rrahmani nu-l faci parte integrantă pe jocul de combinații, pase scurte, devieri, eliberări de spații și joci tot timpul lung de linie pe el și îl pui în situație de unu contra doi cu fundașii de la UTA, îl omori! Îl omori și psihic și după îl schimbi pentru că nu joacă nimic.

Dacă pe Manea, un jucător de echipă națională cu personalitate, care are frecvență, care își poate asuma responsabilitatea acțiunilor individuale, îl obligi să joace lung de linie de 60 de metri, îl scoți din fotbal!

UTA a fost timidă și a fost destul de impotentă pentru că nu a ajuns la poartă, dar Rednic are o scuză. El n-are jucătorii Rapidului. Cu temerea celor de la UTA și cu niște valori individuale net superioare a venit golul Rapidului”, a declarat Ionuț Chirilă, conform sport.ro.

Dan Şucu l-a adus pe Lennon la Rapid cu un singur obiectiv. Vrea să câştige titlul în acest sezon.