Nebunie la Ovidiu: Farul e noua campioană! Răsturnare spectaculoasă de scor, Gică Hagi e fericit.

A fost nebunie la Ovidiu! Farul era pregătită să dea drumul la artificii în seara aceasta. Însă Șut a deschis balul minutul 9 cu un șut a la Hagi. Apoi Andrea Compango a redus la tăcere tribunele arhipline în minutul 17.

Însă în minutul 42, brazilianul Mateus Santos a profitat de ieșirea neinspirată a lui Ștefan Târnovanu și și-a băgat din nou echipa în joc. Exact când avea mai mare nevoie.

Repriza secundă, faza pe infarct

Degeaba și-a mușcat portarul FCSB-ului tricoul. S-a intrat la vestiare cu 2-1, iar în minutul 59 se făcuse deja 2-2, grație reușitei lui Băluță.

Apoi s-a trecut la faza pe infarct! Florinel Coman a prins o execuție fabuloasă în minutul 7o, dintr-o lovitură liberă, însă Andrei Artean a respins miraculos un balon pe care scria gol. La faza imediat următoare, același Santos s-a aflat în poziție ideală, dar a înălțat zmeul, când avea toată poarta în față.

Finalul s-a jucat ca la box, cu garda jos, cu fiecare ”pugilist” căutând decisiva ca să-și pună la podea adversarul. Louis Munteanu ar fi putut să aducă fericirea și titlul la Ovidiu în minutul 78. Dacă nu intervenea Cristea să trimită în corner.

I-a venit rândul la nici un minut lui Florinel Coman să șarjeze pe stânga, să croșeteze prin apărarea Farului și să tragă la poartă unde Aioani a fost la post.

În minutul 85, Farul era campioană: Louis Munteanu a primit o minge în mijlocul careului, și-a potrivit-o și a trimis fără să se uite unde. În dreapta lui Târnovanu, rămas inexplicabil fără reacție.

Cinci minute, plus încă cinci de prelungiri trebuia să mai reziste echipa lui Gică Hagi. Dawa i-a făcut pe dobrogeni să le stea inima, dar șutul său s-a scurs mai degrabă paralel cu poarta lui Aioani. Așa cum s-au scurs și secundele, spre disperarea roș-albaștrilor. Care au încercat fără succes să spargă blocada gazdelor, care s-au apărat ca la război. Compagno a mai șters o minge cu fruntea spre poartă, prea puțin însă ca să-i dea emoții portarului. Și s-a terminat meciul: Farul este noua campioană!

Farul – FCSB, echipele de start:

Farul: Aioani – Kiki, Larie, Artean, Borza – T. Băluță, Nedelcu, Grameni – Ad. Mazilu, L. Munteanu, Mateus Barbosa
Rezerve: Buzbuchi – Sîrbu, Boli, Doukoure, Casap, N. Popescu, V. Morar, Sali, I. Cojocaru
Antrenor: Gică Hagi

FCSB: Târnovanu – Sorescu, Dawa, Tamm, Radunovic – Ov. Popescu, Ad. Șut, Olaru – Oct. Popescu, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – Miculescu, I. Cristea, Omrani, Nikolov, Oaidă, Pantea, Radaslavescu, Cordea
Antrenor: Elias Charalambous