Nebunie la Dormund! S-a terminat Germania-Danemarca. Meciul, întrerupt minute bune + Echipa calificată în sferturile EURO 2024 / Foto

Nebunie la Dormund! S-a terminat Germania-Danemarca. Meciul, întrerup minute bune + Echipa calificată în sferturile EURO 2024. A fost o dispută incredibilă între ţara gazdă şi echipa nordică.

Germania a început tare, decisă să îşi asigure cât mai repede locul în sferturile EURo 2024. A avut ocazii, dar nu a putut deschide scorul.

S-a terminat Germania-Danemarca

Mai mult, pe finalul primei reprize, meciul de la Dormund a fost întrerupt. În minutul 35, arbitrul Michael Oliver a trimis echipele la cabine. Asta din cauza furiei naturii. Grindina, ploaia torenţială, tunetele şi fulgerele au pus stăpânire pe arena Borussiei.

La reluare, nemţii nu au mai avut şanse de a marca, după ce în start avuseseră şi un gol anulat pentru fault în atac. Şi danezii au avut gol anulat în startul reprizei secunde, pentru ofsaid. La faza imediat următoare, s-a dictat penalty pentru gazde, tot la intervenţia VAR.

Havertz  a deschis scorul în minutul 53, de la punctul cu var. Apoi, nemţii au făcut 2-0 după un contraatac. Musiala a fost cel care a dublat avantajul nemţilor. Scor final Germania-Danemarca 2-0 şi nemţii sunt în sferturi. Acolo, vor întâlni câştigătoarea dintre Spania şi Georgia.

Germania – Danemarca, echipele de start:

Germania (4-2-3-1): Neuer – Kimmich, Rudiger, Schlotterbeck, Raum – Andrich, Kross – Sane, Gundogan, Musiala – Havertz
Rezerve: Anton, Baumann, Beier, Can, Fuhrich, Fullkrug, Gross, Henrichs, Koch, Mittelstadt, Muller, Ter Stegen, Undav, Wirtz
Absent: Tah (suspendat)
Selecționer: Julian Nagelsmann (36 de ani)

Danemarca (3-4-1-2): Schmeichel – Andersen, Christensen, Vestergaard – Bah, Delaney, Hojbjerg, Maehle – Skov Olsen, Hojlund, Eriksen
Rezerve: Wind, Ronnow, Poulsen, Norgaard, Kristiansen, Kristensen, Kjaer, Jensen, Hermansen, Dreyer, Dolberg, Damsgaard, Bruun Larsen
Absent: Hjulmand (suspendat)
Selecționer: Kasper Hjulmand (52 de ani)

Arbitru principal: Michael Oliver (Anglia)
Asistenți: Stuart Burt, Dan Cook (Anglia)