Naţionala de polo masculin a României a învins Israel la Campionatele Europene. Tricolorii luptă pentru locurile 9-10

Naţionala de polo masculin a României a învins, marţi, cu scorul de 11-10, după loviturile de departajare, echipa similară a Israelului, în cadrul meciurilor pentru clasarea finală pe locurile 9-12 la Campionatul European de la Split.

După ce scorul pe reprize a fost 2-2, 2-2, 2-2 şi 2-2, la departajare, „tricolorii’ s-au impus, scor 3-2, prin golurile marcate de Vlad Georgescu, Andrei Prioteasa şi Andrei Neamţu. Victor Antipa şi Tudor Fulea au ratat.

Marcatorii partidei au fost: Fulea Tudor 5 goluri, Vancsik Levent 2 goluri, Antipa Victor 1 gol. La loviturile de departajare au marcat: Vlad Georgescu, Andrei Prioteasa şi Andrei Neamţu.
Tricolorii vor avea parte de o zi de pauză, iar joi de la ora 12.30 vor juca cu învingătoarea dintre Olanda şi Serbia pentru poziţiile 9-10. În grupă, România a remizat cu Olanda, 12-12.