`Monstrul` s-a trezit la pauză! Portugalia a executat scurt Ghana, Ronaldo a părăsit terenul în standing ovation!

În ton cu celelalte partide, și Portugalia – Ghana dăduse senzația că se înscrie la categoria anestezia zilei după prima repriză. Sigur că a fost golul lui Cristiano Ronaldo, anulat pe motiv de fault în atac, dar cam atât.

Însă de la vestiare au ieșit alte echipe. Alți jucători. Alt ritm. Și cine ar fi putut deschide scorul dacă nu Cristiano, veteranul, fotbalistul care și-a trecut în palmares 5 turnee de campionat mondial?

Doar că bucuria lusitană a durat cam vreo 8 minute, fiindcă Ayew a înghețat tribuna plină de culoare a Portugaliei. Ayew a egalat în minutul 73, dar sângele latin fierbinte a ripostat. În două minute,  Joao Felix și Rafael Leao au ridicat scorul la 3-1.

Și când lumea îl aclama pe Ronaldo, schimbat pentru standing ovation, Bukari a mai pompat puțină adrenalină, cu un 3-2 care a rămas totuși până la final. Deși Diogo Costa era s-o comită chiar în ultimul minut.

Portugalia: D. Costa – Cancelo, Dias, Silva, Guerreiro – Bruno Fernandes, Neves, B. Silva – Otavio, Cristiano Ronaldo, J. Felix
Rezerve: Andre Silva, Antonio Silva, Carvalho, Dalot, Horta, J. Mario, Jose Sa, Leao, M. Nunes, Palhinha, R. Patricio, Pepe, G. Ramos, Vitinha
Selecționer: Fernando Santos

Ghana: Ati-Zigi – Seidu, Djiku, Amartey, Salisu, Baba – Kudus, Partey, Abdul Samed, A. Ayew – I.Williams
Rezerve: Afriyie, Aidoo, J. Ayew, Bukari, Danlad, Fatawu, Kyereh, Lamptey, Mensah, Nurudeen, Odoi, Owusu, Semenyo, Sowah, Sulemana
Selecționer: Otto Addo