Monica Niculescu, la un pas de o performanţă uriaşă! Ce a făcut românca în finala din Japonia. Disputa, pe muchie de cuţit

Monica Niculescu, la un pas de o performanţă uriaşă! S-a aflat ce a făcut românca în finala din Japonia. Disputa, pe muchie de cuţit. Asta după ce sportiva noastră câştigase un singur meci pentru a ajunge în finală.

Monica Niculescu a avut mare noroc la Osaka. A trecut de două tururi la dublu fără să joace. Asta pentru că adversarele s-au retras.

Monica Niculescu, la un pas de o performanţă uriaşă!

Finala a fost una pe muchie de cuţit, dar românca n-a mai reuşit să pună mâna pe trofeu.  Perechea Monica Niculescu/Cristina Bucşa (România/Spania), cap de serie numărul 4, a pierdut finala probei de dublu din cadrul turneului de categorie WTA 250 Japan Open, de la Osaka.

Monica Niculescu şi Cristina Bucşa au fost învinse în finală de echipa favorită 3, Ena Shibahara/Laura Siegemund (Japonia/Germania). A fost un meci nebun. Perechea română iberică a câştigat primul set, scor 6-3. L-a pierdut pe al doilea, scor 2-6. Apoi, a pierdut trofeul categoric în super tie break, 2-10.

Meciul a durat o oră şi 36 de minute. Câştigătoarele turneului vor primi 12.820 de dolari şi 250 de puncte, WTA. De partea cealaltă, finalistele învinse vor fi recompensate cu 7.210 dolari şi 163 de puncte.