Monica Niculescu a dat lovitura! Victorie uriaşă pentru româncă. Nu le-a dat nicio şansă adversarelor

Monica Niculescu a dat lovitura! Victorie uriaşă pentru româncă. Nu le-a dat nicio şansă adversarelor. Jucătoarea noastră a reuşit să câştige un nou turneu important, la proba de dublu.

Monica Niculescu este în mare formă. S-a impus în proba de dublu a turneului WTA 500 din Mexic.

Monica Niculescu a dat lovitura!

Monica Niculescu a făcut pereche cu chinezoaica Hanyu Guo. Cele două s-au impus în proba de dublu din cadrul turneului de categorie WTA 500 de la Monterrey. Niculescu şi colega sa au trecut în finală de perechea Giuliana Olmos/Alexandra Panova (Mexic/Rusia), scor 3-6, 6-3, 10-4. Meciul a durat o oră şi 34 de minute.

Niculescu şi Guo vor primi 47.390 de dolari şi 500 de puncte WTA pentru titlul de la Monterrey.

În proba de simplu, cehoaica Linda Noskova a câştigat primul titlu WTA de simplu din cariera sa la Abierto GNP Seguros din Monterrey, Mexic. A trecut de sportiva neo-zeelandeză Lulu San, scor 7-6 (6), 6-4.

La 19 ani şi cap de serie 6, Noskova s-a impus în faţa sportivei Lulu San, în vârstă de 23 de ani (locul 57 WTA), după o oră şi 49 de minute.

La Cleveland, McCartney Kessler, locul 98 WTA, a cucerit primul său titlu în circuitul Hologic WTA. Asta după ce a trecut de sportiva braziliană Beatriz Haddad Maia, cap de serie numărul 1, scor 1-6, 6-1, 7-5.

Kessler (25 de ani) a trecut de Haddad Maria, locul 23 monidal şi în vârstă de 28 de ani, după două ore şi şase minute.