Momente inedite la primul meci al Cupei Mondiale, Qatar – Ecuador. Gest uluitor al unui suporter + Ce au scandat fanii. Foto / Video

Qatar – Ecuador, scor 0-2, a fost meciul de deschidere al Cupei Mondiale 2022. Suporterii au fost protagoniștii mai multor faze amuzante. Filmulețele postate pe Twitter au făcut rapid milioane de vizualizări.

”Taci din gură și așează-te!”

Ecuador a câștigat 2-0 meciul cu Qatar. Enner Valencia a fost eroul sud-americanilor. A marcat după 3 minute, dar golul a fost anulat. A scos un penalty pe care l-a transformat, iar apoi a stabilit scorul final.

În timpul meciului, un suporter al Ecuadorului nu a ținut cont de nimic și s-a manifestat cum a știut el. Acesta a venit la meci cu familia și a stat în tribună lângă fanii gazdelor. La o fază, acesta s-a ridicat în picioare și a început să strige spre qatarezi: „Bani, bani”.

Un bărbat i-a răspuns: „Taci din gură și așează-te”.

Totul s-a încheiat rapid după intervenția celor din jur.

„Vrem bere, vrem bere”

Cei mai  mulți fani sunt furioși din cauza interdicției de a consuma alcool pe stadioanele din Qatar. Unii încearcă să găsească tot felul de metode pentru a înșela forțele de ordine, alții au protestat public.

La pauza meciului inaugural, un grup de sud americani s-au ridicat în picioare și au început să strige:”Vrem bere, vrem bere”.

Filmulețul a fost făcut public de jurnalistul Javier Lanza și a devenit viral.

Unii suporteri încearcă să păcălească sistemul și să bea oriunde. Au apărut poze pe conturile de socializare în care cutiile de bere au ambalaj de băutură răcoritoare. Astfel, fanii pot bea oriunde, mai puțin pe stadion unde nu pot intra cu lichide.

”Mult succes”/ ”Genial!”/ ”Acum vor interzice și sucurile”, ”Asta te duce direct la închisoare”, au fost câteva dintre reacții.

Suporterii care nu și-au cumpărat bilele au putut să vadă meciul pe un ecran uriaș.