Momente incredibile la Madrid. Ce a putut să spună Maria Sakkari despre Irina Begu chiar în timpul meciului

Momente incredibile la Madrid. Maria Sakkari a fost protagonista unui moment bizar în meciul cu Irina Begu.

Răspunsul a venit imediat, iar grecoaica a fost nevoită să se liniștească.

Ce a putut să spună Maria Sakkari despre Irina Begu

Irina Begu s-a oprit în sferturile de finală ale turneului de la Madrid. Românca a fost învinsă, scor 6(3)-7, 6-5, 6-2, de Maria Sakkari (9 WTA).

Grecoaica a fost protagonista unui moment ciudat în timpul meciului. Begu a câștigat primul set și a reușit să-și enerveze adversara pentru că în permanență a comunicat cu antrenorul Victor Crivoi.

Grecoaica nu a mai suportat și în debutul setului al doilea a mers direct la arbitra de scaun pentru a se plânge, asta în condițiile în care astfel de indicații sunt permise în timpul meciurilor.

„Îi spune mereu unde și cum să servească: stânga, drepta, lung, scurt!”, i-a spus Maria Sakkari, arbitrei de scaun, Marta Mrozinska.

Mrozinska a fost surprinsă de reacția jucătoarei de tenis, apoi i-a dat replica imediat.

„Dacă poți auzi unde servește, asta te ajută pe tine. Ar trebui să îți convină”.

În semifinale, Maria Sakkari o va întâlni pe cea de-a doua favorită a turneului, belarusa Aryna Sabalenka (2 WTA).

Câți bani a câștigat Begu la Madrid

Pentru parcursul până în sferturile de finală, românca a încasat un cec în valoare de 161.525 de euro, dar și 215 puncte în ierarhia WTA de simplu.

În WTA Live, Begu este în prezent pe locul 27, cu 1443 de puncte. A făcut un salt de opt poziții, iar Irina o va depăși în următorul clasament WTA pe Simona Halep.