Moldovenii au dat lovitura în ultimele minute. S-a terminat FC Botoșani – Chindia Târgoviște

FC Botoșani a câștigat meciul cu Chindia Târgoviște, scor 1-0, în prima etapă a play-out-ului.

Moldovenii au avut prima ocazie după șase minute. Dulca a încercat un șut, de la marginea careului mare, a fost blocat de Dragu, iar mingea a luat o traiectorie ciudată. Ducan a boxat însă de sub transversală. Chindia a avut prima ocazie în minutul 28. Daniel Popa a șutat de la marginea careului din cădere. Mingea l-a depășit pe portarul gazdelor, însă a căzut pe bara transversală.

Moldovenii au dat lovitura pe final. În minutul 90, Mailat a adus cele trei puncte echipei sale.

FC Botoșani este pe locul 3, cu 19 puncte, în timp ce echipa lui Toni Petrea este pe 7, cu 16 puncte.

FC Botoșani – Chindia Târgoviște, echipele de start:

FC Botoșani: Ducan – Petro, Mutombo, Pius, Țigănașu – Dican, Zabou, G. Dragomir – A. Dragu, J. Tallo, Mailat
Rezerve: Tomache, Patache, Șeroni, Mboko, Ivanov, Cioiu, A. Burlacu, S. Camara, M. Roman II
Antrenor: Flavius Stoican

Chidia Târgoviște: Căbuz – Căpușă, Orozco, Celea, A. Ioniță – Dulca, Akhmatov – Neguț, Popadiuc, D. Popa – Cooper
Rezerve: D. Moldovan, Corinus, Boldor, Vorobjovas, A. Mihaiu, A. Șerban, O. Perianu, S. Buș, D. Dumitrașcu
Antrenor: Anton Petrea

Arbitru: Rareș Vidican (Satu Mare) / A1: Ciprian Danșa (Satu Mare) / A2: Laszlo-Imre Bucsi (Sfântu Gheorghe) / Arbitru VAR: Adrian Cojocaru (Galați) / Arbitru AVAR: Adrian Vornicu (Iași) / Arbitru AVAR: Szabolcs Kovacs (Carei)
Stadion: „Municipal, Botoșani