Mircea Rednic nu s-a mai abţinut! Ce i-a cerut lui Dan Petrescu. Jucătorul de la CFR Cluj, dorit de UTA

CFR Cluj a fost învinsă în derby-ul Clujului de către ”U”, scor 2-3. Mircea Rednic nu s-a mai abţinut și i-a transmis lui Dan Petrescu că este cu ochii pe unul dintre jucătorii săi. S-a aflat ce jucător vrea din Gruia.

Echipa antrenată de Dan Petrescu a fost învinsă duminică seară pe teren propriu de către rivala din oraș, U Cluj, scor 2-3. Antrenorul celor de la UTA a transmis în cadrul unei conferințe de presă că îl vrea la Arad pe unul dintre jucătorii de la CFR.

Ce i-a cerut Mircea Rednic lui Dan Petrescu!

În cadrul meciului din etapa cu numărul patru a Superligii României, CFR Cluj a fost învinsă de U Cluj cu 3-2. Păun a deschis tabela în minutul 24 printr-o reușită excepțională, dar ”Șepcile roșii” au egalat prin Masoero (59). Ulterior au trecut în avantaj după penalty-ul marcat de Nistor (69). Michael a restabilit egalitatea (72), dar Ovidiu Popescu a dat lovitura în minutul 77. Astfel formația pregătită de Ioan Ovidiu Sabău, a obținut toate cele trei puncte.

În acest moment, în lotul echipei, Petrescu are mai mulți atacanți de valoare. Acest lucru îi face o misiunea mult mai dificilă antrenorului în încercarea de a-i mulțumi pe toți. Mircea Rednic stă la pândă și vrea să profite de această situație în cazul în care unul dintre jucători va pleca.

Rednic a susținut o conferință de presă premergătoare disputei cu Unirea Slobozia, programată luni, 5 august, de la ora 19:00.

Așa cum a afirmat și după înfrângerea cu CSU Craiova (2-4) din etapa a doua, ”Puriul” își dorește întăriri la echipă. Unul dintre posturile vizate este cel de atacant. Tehnicianul a dezvăluit la conferință că are nevoie de un vârf, iar Virgiliu Postolachi și Peter Michael ar fi cele mai interesante variante.

”Ne mai trebuie un atacant, dar nu în stilul lui Luckassen, aș vrea un pic mai înalt. Un pivot care să fie om de careu și om de gol. Suntem în discuții, dar știți, ei (n.r. CFR Cluj) sunt angrenați acum în cupele europene și ne tot pasează în funcție de ce se întâmplă turul ăsta, apoi turul următor și tot așa.

Nu vorbim mai multe, căci nu vrem să punem multă presiune și să nu aud tot felul de discuții. Ei sunt acolo, sunt angrenați în campionat și în Conference League, iar perioada de transfer ține până în septembrie”, a declarat Mircea Rednic, potrivit digisport.ro.

Ce a spus antrenorul CFR-ului după meci?

”E clar, când schimbi 10 jucători, se vede. Nu fac asta că e o regulă, fac… Ați văzut, singurul jucător care a jucat și în Europa, și azi, s-a rupt. Asta e Europa.

Trebuie să sacrificăm meciurile din campionat. Cred că am jucat bine 40 de minute, am dominat, a fost o echipă pe teren. La pauză, am vorbit doar despre faze fixe, au egalat din fază fixă, apoi penalty.

Am avut niște ocazii incredibile la 3-2. Cred că un scor egal era normal. Am și jucat în 10 vreo 15 minute și tot am avut ocazii. Ăsta e prețul când schimbi mult.

Se fac multe mutări, jucători care au venit în timpul campionatului. Ce pot să zic? Mie chiar nu-mi vine să cred că e rezultatul ăsta, la ce a fost pe teren.

Mâine avem antrenament, miercuri, o deplasare grea, iar jucăm, iar venim duminică. Nu avem ce face. Din păcate, am pierdut un jucător. Europa e foarte importantă pentru club, pentru noi, e foarte important să ajungem în grupe”, a declarat Petrescu.