Mircea Lucescu, dat de gol! Jucătorul care ar putea fi titular cu Lituania. Omul lui Răzvan Burleanu a dat cărţile pe faţă

Relația dintre Mircea Lucescu și Alexandru Mitriță este de neegalat! La finalul partidei dintre România și Cipru, 3-0, selecționerul s-a dus imediat la brațul jucătorului celor de la CSU Craiova.

Alexandru Mitriță nu a evoluat deloc sâmbătă seară. Mijlocașul a debutat la echipa națională sub comanda lui Mircea Lucescu, în partida contra naționalei statului Kosovo, unde a evoluat timp de doar patru minute.

Mircea Lucescu, dat de gol!

În partida împotriva Lituaniei, disputată în Capitală, Mitriță a fost introdus pe teren în minutul 70 al partidei și a marcat sub tricolor.

La finalul partidei cu Cipru, când mijlocașul se pregătea să intre la vestiar, Lucescu a mers hotărât spre acesta, l-a oprit din drum și l-a îmbrățișat.

„(n.r. de ce ai îmbrățișa un jucător care nu a jucat nici măcar un minut?) Să-l încurajeze. Este clară treaba, să-i arăți că ești în vizorul lui. (n.r. poate juca Mitriță titular cu Lituania?) Poate, bineînțeles. Trebuie să țină (n.r. Mircea Lucescu) jucătorii în priză. Din păcate, faptul că se joacă în 11 lasă pe margine foarte mulți jucători valoroși.

(n.r. l-a văzut dezamăgit?) Toți jucătorii își doresc să joace. E normal când ești rezervă să stai în așteptarea unui semn de la antrenor care să te bage în teren. Hagi asta a făcut, că și el poate să se supere. El când a intrat pe teren, porbabil în sufletul lui era: ‘Domn’e, vreau să fac totul eu’. Poate Mitriță dacă va fi introdus marți, va avea aceeași atitudine.

(n.r. ai mai văzut un antrenor să-și îmbrățișeze jucătorul de pe bancă?) Cum să nu. Cum să nu. Și după meciuri ne ducem la ei. A fost un semn de încredere. Păi noi când ne ducem să-i felicităm, cum am fost după meci, crezi că îi îmbrățișez numai pe primii 11? Îi iau în brațe și îi pup pe toți, și pe aia care au fost în tribună.

Pentru că oricând unul din el poate rezolva un meci, te poate ajuta în orice context. Pentru mine toți sunt aceieași. Asta e atitudinea pe care cred că o au toți antrenorii. Să-ți țină toți jucătorii în priză!”, a declarat, conform Fanatik, Mihai Stoichiță.