Mihai Stoica atrage atenţia! Probleme mari pentru Mircea Lucescu. Verdict dur după meciul cu Lituania

Mihai Stoica nu a fost mulțumit de jocul tricolorilor de la meciul cu Lituania. Oficialul roș-albaștrilor a comentat în termeni duri arbitrajul, considerând că Târnovanu nu ar fi trebuit să primească acel cartonaș galben.

România s-a luptat din greu pe Ghencea pentru a obține cele trei puncte, la meciul cu Lituania, de luni, scor 3-1.

Mihai Stoica atrage atenţia! Probleme mari pentru Mircea Lucescu

Pe lângă gazonul care a fost într-o stare de nedescris, tricolorii au dat peste o echipă destul de puternică, care a reușit să se lupte și să înscrie un gol. Cu toate acestea, naționala României a răzbit și a luat cele trei puncte.

Golurile au fost înscrise de Valentin Mihăilă, din pasa lui Nicolae Stanciu, apoi Ianis Hagi a obținut un penalty, pe care Răzvan Marin l-a fructificat, iar în prelungirile celei de-a doua reprize, Mitriță a făcut echipă cu Alibec și a reușit să înscrie golul recunoștinței. Gol pe care i l-a dedicat lui Mircea Lucescu.

Totuși, Mihai Stoica vede acest meci fiind unul slab, în care tricolorii nu s-au ridicat la nivelul la care sunt.

”Nu am arătat bine! Mâinile lui Târnovanu erau amândouă pe minge, arbitrul trebuia să vadă asta, sunt convins că le avea, foarte slab arbitrul. Nu trebuie să prinzi mingea la piept, trebuie să ai ambele mâini pe minge. Se vede cum îi scoate mingea cu capul.

Aici se poate discuta… dar aici intervine inteligenţa lui Ianis Hagi. Dacă era Franţa cu Spania, spuneam că nu e. Adevărul e că n-am fost bine”, a declarat Mihai Stoica pentru primasport.ro.

Darius Olaru, jucătorul care a făcut diferența

Deși Gigi Becali l-a criticat foarte tare pentru cum a arătat la meciul cu Lituania, Mihai Stoica este de părere că Darius Olaru este singurul jucător care a făcut diferența pe teren.

Jucătorul lui Elias Charalambous a fost întrodus pe teren în minutul 56, în locul lui Valentin Mihăilă.

Oficialul roș-albaștrilor a fost nemulțumit și de cum a arătat defensiva echipei noastre, însă nu și de Bancu.

„Cred că jucătorul care a schimbat radical ceea ce s-a întâmplat a fost Olaru, pentru că a fost foarte activ şi a intrat într-un moment dificil.

După prima repriză, parcă începusem să jucăm din ce în ce mai rău. Unii au jucat foarte slab, mai ales cei din compartimentul defensiv, mai puţin Bancu”, a declarat Mihai Stoica, pentru sursa citată mai sus.