Mesaj pentru „tricolori” din partea lui Mircea Lucescu. Ce a putut să spună antrenorul. Edi Iordănescu, direct vizat

Mesajul transmis de Mircea Lucescu înaintea meciului naționalei. „Tricolorii” lui Edi Iordănescu se vor întâlni cu Elveția pe 21 noiembrie, de la 21:45, în preliminariile pentru Campionatul European din 2024.

Meciul cu Elveția va fi ultimul duel al echipei naționale din preliminările pentru Campionatul European.

Mesajul pentru „tricolori” venit din partea lui Mircea Lucescu

După meciul cu Dinamo Kiev, în care Mircea Lucescu și-a anunțat demisia de la club, acesta a vorbit și despre partida dintre România și Elveția. „Il Luce” a povestit câteva momente din cariera sa de jucător la națională și a transmis că va fi alături de „tricolori” la meci.

„O să fiu acasă, sigur că voi fi alături de ei meciul cu Elveția. Toată suflarea românească trebuie să fie alături de ei, ca băieții ăștia să dea totul pe teren. Am debutat în echipa națională la un meci cu Elveția. Am bătut 4-2, am avut 4-0 la pauză. Am jucat și în acel meci catastrofal, 1-7, în deplasare”, a spus Mircea Lucescu, potrivit digisport.ro.

Meciul de care Mircea Lucescu a amintit a avut loc în 1968, în cadrul preliminărilor pentru calificarea la Campionatul European. La meci au fost prezenți 21.000 de spectatori. Singurul gol marcat de echipa națională a fost al lui Nicolae Dobrin, în minutul 70.

La momentul respectiv, „primul 11” al României arăta astfel: Vasile Ghergheli, Mihai Mocanu, Ion Nunweiller, Corneliu Popa, Mircea Lucesu, Nicolae Dobrin, Mircea Dridea, Ion Ionescu, Mihai Ionescu, Dumitru Nicoale și Ion Pârcălab.