Meci pe muchie de cuţit pentru Ana Bogdan! Ce a făcut românca în primul tur la Wimbledon. Duelul cu Cristina Bucşa, tranşat în decisiv

Meci pe muchie de cuţit pentru Ana Bogdan! S-a aflat ce a făcut românca în primul tur la Wimbledon. Duelul cu Cristina Bucşa, tranşat în decisiv. Deşi era favorită, românca a avut o dispută infernală încă din turul inaugural al turneului de Mare Şlem.

Ana Bogdan a fost nevoită să revină, iar setul decisiv a fost un adevărat maraton de tenis. Cristina Bucşa e mai slab clasată, dar nu s-a văzut în meci diferenţa de locul în clasament.

Meci pe muchie de cuţit pentru Ana Bogdan!

Primul set a fost unul maraton care s-a decis abia după 50 de minute de la prima minge. Cristina Bucşa s-a impus cu scorul de 6-4. Ana Bogdan a revenit în setul secund. Deşi a fost la fel de echilibrat, românca a reuşit să câştige după alte 48 de minute de joc. A fost 6-4 pentru locul 57 WTA. Astfel, s-a intrat în setul decisiv.

Acolo, totul a fost sub semnul echilibrului, chiar dacă românca şi-a câştigat mai greu serviciul decât propria sa adversară. Meciul a fost întrerupt şi de ploaie pentru mai mult de o oră. La 6-4, 1-1 a fost întreruptă disputa. Apoi, probleme au fost şi în setul decisiv. Românca a vrut oprirea meciului, dar acest lucru nu s-a întâmplat. La scorul de 2-2, Bucşa a avut două mingi de break, dar nu a reuşit să câştige break-ul. La scorul de 5-4 pentru româncă, meciul a fost, din nou, întrerupt. La reluare, meciul a fost la fel de echilibrat şi s-a ajuns în tie-break. Acolo, Bucşa s-a impus la 4 şi merge în turul secund al turneului de Mare Şlem.