Meci pe muchie de cuţit la Munchen! Pauză în disputa România-Olanda. Băieţii lui Edi Iordănescu, aproape de a rescrie istoria / Foto

Meci pe muchie de cuţit la Munchen! Pauză în disputa România-Olanda. Băieţii lui Edi Iordănescu, aproape de a rescrie istoria. România s-a luat la trântă cu batavii încă din startul disputei de la EURO 2024.

Băieţii lui Edi Iordănescu au fost mai periculoşi în start, purtaţi pe braţe de încurajările a zeci de mii de românii din tribune.

Pauză în disputa România-Olanda

Olandezii au fost surprinşi de startul de joc al tricolorilor. Băieţii lui Edi Iordănescu au fost în meci şi au avut primele şanse de gol. Prima dată, Ianis Hagi a fost aproape de a ajunge la o minge în careu. A ratat-o şi s-a als cu capul spart. Apoi, Dennis Man a fost aproape de a deschide scorul, dar şutul său a ocolit, de puţin, ţinta.

Din păcate, pentru tricolori olandezii au deschis scorul după 20 de minute. Gakpo de la Liverpool a marcat cu un şut pe colţul scurt. Raţiu, dar şi Niţă au gafat la reuşita Portocalei Mecanice. Apoi, Edi Iordănescu a pierdut un titular. Mogoş a fost schimbat, după intrarea criminală a lui Dumfries. Arbitrul german s-a făcut că nu vede şi nu i-a dat nici măcar galben olandezului.

În prelungirile primei părţi, Drăguş a avut şansa egalării, dar şutul său a fost de antrenament. România-Olanda 0-1 la pauză, dar tricolorii încă mai speră la o răsturnare spectaculoasă de scor în partea secundă.

România – Olanda, echipe de start

ROMÂNIA (4-3-3): Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Mogoș – R. Marin, M.Marin, Stanciu – Man, Drăguș, Hagi
Rezerve: H. Moldovan, Târnovanu – Sorescu, Racovițan, Rus, Nedelcearu, Șut, Cicâldău, Olaru, Mihăilă,Pușcaș, Alibec, Bîrligea
Absenți: Coman (accidentat), Bancu (suspendat)
Selecționer: Edward Iordănescu (46 de ani)

OLANDA (4-3-3): Verbuggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake – Shouten, Simons, Reinjders – Bergwijn, Depay, Gakpo
Rezerve: Flekken, Bijlow – Van de Ven, Blind, De Ligt, Geertruida, Maatsen, Wijnaldum, Veerman, Gravenberch, Frimpong, Malen, Zirkzee, Weghorst, Brobbey