Meci pe muchie de cuţit la Frankfurt! Pauză în disputa Slovacia-România. Tricolorii lui Edi Iordănescu, la un pas de a scrie istorie / Foto

Meci pe muchie de cuţit la Frankfurt! Pauză în disputa Slovacia-România. Tricolorii lui Edi Iordănescu, la un pas de a scrie istorie. A fost  o primă parte nebună în care slovacii au început tare.

Băieţii lui Edi Iordănescu au absorbit repede presiunea şi au trecut la atac. Au avut în spate şi aproape 40.000 de fani în tribune.

Pauză în disputa Slovacia-România

După un început avântat al slovacilor, tricolorii au ieşit la atac. În minutul 11, Andrei Raţiu a pătruns şi a tras. Dubravka a respins în faţă. De acolo, Ianis Hagi a tras mult peste poartă.

Apoi, Răzvan Marin și-a asumat executarea unei lovituri libere de la aproape 30 de metri, dar mingea s-a dus mult peste poartă.

Din păcate, pentru tricolori, slovacii au deschis scorul în minutul 24. Juraj Kucka a centrat perfect, iar Duda, nemarcat, a deschis scorul. În celălalt meci, Belgia-Ucraina, încă era 0-0. În minutul 32, Raţiu a şutat, din nou, dar Dubravka a reţinut. În minutul 35, Ianis Hagi a obţinut un penalty, după consultarea VAR. Răzvan Marin a transformat penalty-ul şi România revenea pe primul loc. S-a terminat 1-1 la pauză, scor la care tricolorii erau calificaţi de pe primul loc. În celălalt meci al grupei, Belgia şi Ucraina erau tot la egalitate, 0-0.

Slovacia – România, echipele de start

România: Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – R.Marin, M. Marin, Stanciu – Ianis Hagi, Drăguș, Coman
Rezerve: H. Moldovan, Târnovanu, Alibec, Bîrligea, Cicâldău, Man, Mihăilă, Mogoș, Nedelcearu, Olaru, Pușcaș, Racovițan, Rus, Sorescu, Șut
Selecționer: Edi Iordănescu

Slovacia: Dubravka – Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko – Duda, Lobotka, Kuka – Skranz, Strelec, Haraslin
Rezerve: Benes, Bero, Bozenik, De Marco, Duris, Gyomber, Hrosovsky, Kosa, Obert, Ravas, Rigo, Rodak, Sauer, Suslov, Tupta
Selecționer: Francesco Calzona