Meci nebun sub privirile lui Răzvan Burleanu! S-a terminat Spania-Italia. Echipa care e în optimi la EURO 2024 / Foto

Meci nebun sub privirile lui Răzvan Burleanu! S-a terminat Spania-Italia. Echipa care e în optimi la EURO 2024. Deşi se credea că va fi un derby, a fost un meci la o singură poartă, din păcate pentru italieni.

Spania-Italia nu a fost un cap de afiş la EURO 2024 decât după numele celor două naţionale. Pe teren a fost o singură echipă.

Meci nebun sub privirile lui Răzvan Burleanu!

Spaniolii au controlat jocul în totalitate. Au ratat însă ocazii pe bandă rulantă. Yamal, Morata şi Williams l-au făcut mare pe Donnaruma. Până la urmă au reuşit să deschidă scorul la 10 minute de la reluarea reprizei secunde. A fost un autogol nefericit al lui Riccardo Calafiori.

Italienii au încercat să forţeze egalarea, dar jocul a fost unul extrem de slab din partea campioanei europene en-titre. Scor final Spania-Italia 1-0 şi ibericii sunt în optimile EURO 2024. Au 6 puncte după primele două meciuri. De partea cealaltă, Italia tremură pentru calificare. Are doar 3 puncte după două etape.

Spania – Italia, echipele de start:

Spania (4-3-3): Unai Simon – Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Pedri, Rodri, Fabian Ruiz – Yamal, Morata, Williams
Antrenor: Luis de la Fuente
Rezerve: Raya, Remiro, Nacho, Vivian, Merino, Joselu, Olmo, Ferran Torres, Grimaldo, Alex Baena, Zubimendi, Oyarzabal, Jesus Navas, Fermin Lopez, Perez

Italia (4-2-3-1): Donnarumma – Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Dimarco – Barella, Jorginho – Frattesi, Pellegrini, Chiesa – Scamacca
Antrenor: Luciano Spalletti
Rezerve: Vicario, Meret, Buongiorno, Gatti, Raspadori, Darmian, Bellanova, Cristante, Mancini, Retegui, Zaccagni, Fagioli, El Shaarawy, Cambiaso, Folorunsho

Stadion: Veltins Arena (Gelsenkirchen
Arbitru: Slavko Vincic (Slovenia)