Meci nebun pentru Sorana Cîrstea la Wimbledon! S-a terminat duelul cu Beatriz Haddad Maia. Cine s-a calificat în optimi

Meci nebun pentru Sorana Cîrstea la Wimbledon! S-a terminat duelul cu Beatriz Haddad Maia. S-a aflat cine s-a calificat în optimi. Românca a început foarte slab meciul care o putea duce în săptămâna a doua a turneului de Mare Şlem.

Sorana Cîrstea, locul 37 WTA, a avut parte de un meci infernal cu brazilianca Beatriz Haddad Maia, locul 13 WTA.

Meci nebun pentru Sorana Cîrstea la Wimbledon!

Partida Sorana Cîrstea – Beatriz Haddad Maia a fost prima a zilei pe terenul numărul 3. Sorana era singura reprezentantă a României rămasă pe tabloul turneului de la Wimbledon.

Disputa a fost una crucială. Câştigătoarea se califica în optimile turneului de la Wimbledon. Mai exact, în săptămâna a doua de competiţie. Din păcate, Sorana a început foarte prost disputa cu brazilianca. Haddad Maia a început în trombă. Avea deja 3-0. Românca a dat semne de revenire. S-a făcut repede 3-2 pentru braziliancă, dar Sorana mai trebuia să recupereze un break.

Nu a fost să fie. Haddad Maia a dominat în continuare meciul. S-a impus cu 6-2 în primul set. Scorul este mult prea drastic decât a arătat jocul care s-a încheiat după 52 de minute de la primul serviciu.

Setul secund a început la fel de echilibrat. Sorana şi-a pierdut însă serviciul chiar în debut. A suferit din cauza greşelilor multe pe care le-a făcut. Apoi, Haddad Maia şi-a dublat imediat avantajul, după un game câştigat la 0. Brazilianca a continuat să domine categoric, dar să şi beneficieze de greşelile Soranei. S-a făcut 4-0 şi soarta meciului părea decisă. Sorana a salvat 2 mingi de break şi în loc de 5-0 s-a făcut 4-1 pentru Haddad Maia. S-a făcut repede 5-2 pentru braziliancă şi aceasta a urmat la serviciu pentru câştigarea meciului. S-a terminat 6-2, 6-2 pentru Haddad Maia care s-a calificat în optimile competiţiei.

Gaddad maia va juca în optimi, cel mai probabil, cu Elena Rybakina, campioana din 2022. Ea este favorită la calificare în partida cu britanica Katie Boulter.