Meci nebun pentru Simona Halep! Ce a făcut românca la revenirea în circuitul WTA. Dispută încinsă în turul inaugural

Meci nebun pentru Simona Halep! S-a aflat ce a făcut românca la revenirea în circuitul WTA. Dispută încinsă în turul inaugural. Fostul lider mondial WTA a avut parte de o partidă grea la Hong Kong.

Simona Halep a început perfect meciul din primul tur al turneului WTA 125 din Hong Kong. Asta după câteva luni de absenţă din circuit, din cauza unei accidentări.

Meci nebun pentru Simona Halep!

Simona Halep a început meciul în stil de mare campioană. A câştigat break-ul chiar din game-ul inaugural al disputei. S-a făcut repede 2-0 şi se părea că australianca nu va avea replică. Arina Rodionova, locul 114 WTA, a reuşit să reducă din diferenţă. S-a apropiat şi la 3-2, dar nu a mai reuşit să recupereze break-ul. Simona a închis rapid primul set în favoarea ei, scor 6-2

Începutul de set secund a fost slab pentru campioana noastră. Australianca s-a îndepărtat repede la 3-0. Foarte repede s-a făcut 4-1 pentru australiancă, dar Simona nu a renunţat. Şi-a câştgat serviciul şi apoi şi-a luat înapoi break-ul şi s-a apropiat la 3-4.

Apoi, Halep a avut parte de un schimb de replici dur cu arbitrul meciului. A reuşit un punct de senzaţie, dar acesta s-a pus în dreptul adversarei. arbitrul de scaun a considerat că mingea a căzut de două ori în terenul româncei, în timpul schimbului. Jucătoarea noastră şi-a luat însă serviciul şi s-a ajuns la 4-4. Rodionova şi-a câştigat şi ea serviciul şi a făcut 5-4. Din păcate, Halep şi-a pierdut serviciul când nu trebuia şi a pierdut şi setul, scor 4-6. Astfel, s-a intrat în decisiv.

Setul trei a început sub semnul echilibrului. Simona a luat break-ul în primul game, dar l-a pierdut imediat, la mare luptă. Românca a avut mai multe ezitări, dar şi contra cu antrenorul Daniel Dobre. N-a pierdut însă setul din mână şi la scorul de 3-3 a reuşit să ia break-ul. L-a pierdut însă imediat şi s-a făcut 4-4.

Simona a jucat exact şi a reuşit să câştige din nou break-ul pentru 5-4. După un meci epuizant, românca a reuşit să câştige, scor final 6-2, 4-6, 6-4. După această victorie, o va înfrânta în turul 2 pe Anna Blinkova, 78 WTA, în turul 2.