Meci „nebun” pe Santiago Bernabeu. Umilință pentru Real Madrid în El Clasico. Barcelona a făcut spectacol

Barcelona a făcut spectacol pe Santiago Bernabeu. A zdrobit-o pe marea rivală, Real Madrid, scor 4-0. Aceasta a fost prima întâlnire dintre cele două echipe în acest sezon.

Ambele formații aveau un moral bun după rezultatele din UEFA Champions League. Madrilenii au trecut de Borussia Dortmund, 5-2, după ce au fost conduși, 2-0. De partea cealaltă, echipa lui Hansi Flick a trecut de Bayern Munchen, scor 4-1.

Real Madrid – Barcelona 0-4

Kylian Mbappe a ratat incredibil în minutul 2, când a scapă singur, dar a trimis inexplicabil pe lângă poartă. Asistentul a semnalizat ulterior un offside.  Mbappe a marcat în minutul 30, dar golul a fost anulat pe motiv de offside.

În repriza a doua, Real Madrid s-a păbușit. Robert Lewandowski a făcut spectacol. A deschis scorul în minutul 54, profitând de o gafă în apărarea celor de la Real Madrid. Zece minute mai târziu, Kylian Mbappe a marcat, dar golul a fost, din nou anulat.

Lewandowski a băgat-o din nou în poartă, în minutul 56, după ce a primit o centrare de la Balde. După mai bine de 10 minute, polonezul a fost la un pas de a marca din nou, dar a luat la țintă bara. Puștiul catalanilor, Lamine Yamal a marcat al treilea gol al echipei sale. Când mai erau cinci minute din meci Raphinha și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.