Meci fabulos în finala de la Roland Garros. S-a terminat întâlnirea dintre Iga Swiatek și Karolina Muchova

Iga Swiatek este pentru a treia oară campioană la Roland Garros și a ajuns la patru titluri de Grand Slam câștigate.

Cea mai bună jucătoarea a momentului a trecut în trei seturi, scor 6-2, 5-7, 6-4, de Karolina Muchova (Cehia, 43 WTA).

Cea mai bună jucătoare a momentului și-a adjudecat primul set fără probleme, scor 6-2. În actul secund, poloneza a condus cu 3-0, dar adversara sa a reușit să revină și să egaleze. După un set extrem de disputat Muchova a câștigat 7-5. În decisiv, poloneza s-a luptat pentru fiecare minge și în final a câștigat 6-4.

Iga Swiatek a jucat a treia finală la Roland Garros și a patra de Grand Slam a carierei. Adversara sa s-a aflat la prima prezență într-o finală majoră.

Swiatek a acces în ultimul act după o victorie cu Beatriz Haddad Maia (Brazilia, 14 WTA), în timp ce Muchova a produs marea surpriză în semifinala cu Aryna Sabalenka (Belarus, 2 WTA), scor 7-6(5), 6-7(5), 7-5.

Premiu fabulos oferit de organizatorii de la Roland Garros

Francezii au pus la bătaie cele mai mari premii din istoria competiției. 2,3 milioane de euro, cu 100.000 de euro mai mare decât la ediția precedentă, câștigată tot de Swiatek, după 6-1, 6-3 în finala cu Coco Gauff (SUA).

Învinsa primește 1,15 milioane de euro. Premiile totale de la Roland Garros 2023 au fost de 49,6 milioane de euro.