Meci dramatic în Superliga! S-a terminat disputa de play-off FC Botoșani-Sepsi. Rezultat perfect pentru adversare

FC Botoșani și Sepsi au remizat, scor 1-1, în etapa 26 din Superliga. Meciul a fost unul de infarct, crucial pentru ambele echipe în disputa pentru un loc de play-off.

Moldovenii au început în forță și au ratat două ocazii. Cei care au marcat însă primii au fost elevii lui Cristiano Bergodi. În minutul 30, Cosmin Matei a marcat cu un șut din careu.

Meci dramatic în Superliga!

În ultimul minut al primei reprize, FC Botoșani a restabilit egalitatea. Andrei Patache l-a păcălit pe Began cu un șut de la distanță. Covăsnenii au rămas în 10, după ce Nicolae Păun a văzut al doilea cartonaș galben în minutul 55.

Trupa lui Stoican nu a reuşit însă să beneficieze de omul în plus avut peste 35 de minute.  FC Botoșani – Sepsi s-a încheiat 1-1, iar covăsnenii sunt pe locul 6 cu 38 de puncte, în timp ce elevii lui Flavius Stoican ocupă locul 8 cu 31 de puncte.

FC Botoșani – Sepsi Sf. Gheorghe. Echipele de start

FC Botoșani: E. Pap – Patache, Mutombo, Șeroni, Țigănașu – Dican, Sadiku, Ivanov – Dragu, M. Roman II, Mailat
Rezerve: Ducan – G. David, Mboko, Golofca, Zabou, Pinson, S. Camara, M. Roman I, Cioiu
Antrenor: Flavius Stoican

Sepsi: Began – M. Bălașa, M. Tamas, Ciobotariu, Ispas – F. Junior, N. Păun – Rondon, C. Matei, Aganovic – Safranko
Rezerve: Gedo – I. Gheorghe, Al. Tudorie, Achahbar, Dumitrescu, Papa, Ninaj, Dimitrov
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: Municipal, Botoșani
Arbitru: Cătălin Popa / Asistenți: Mircea Grigoriu și Marius Marchidanu