Meci de coșmar pentru echipa lui Adrian Mititelu. Oltenii au fost învinși în prima etapă din Liga 2

În penultimul meci al primei runde din Liga 2, CSM Reșița a învins-o pe FCU Craiova, scor 2-0. Oltenii au jucat aproape toată partida în inferioritate numerică.

Ambele echipe au ca obiectiv promovarea în Superliga la finalul acestui sezon.

CSM Reșița – FCU Craiova 2-0

CSM Reșița a marcat rapid. După doar 3 minute, Lascu a deschis scoul. Trei minute mai târziu, Haita a modificat din nou tabela de marcaj, după ce a marcat dintr-o lovitură de pedeapsă.

Oltenii au rămas în 10, după ce Tudor Oltean a fost eliminat în minutul 12.

8 cluburi din Liga a 2-a nu au drept de promovare. Este vorba despre CS Corvinul Hunedoara, CSC Șelimbăr, Steaua București, CSM Slatina, CSC Dumbrăvița, CS Afumați, Unirea Ungheni și CSM Focșani.
În acest sezon în eșalonul secund sunt 22 de echipe. Se joacă 21 de etape, doar tur.  Primele 6 clasate se califică în play-off, unde mai sunt 10 partide, 5 tur, 5 retur.