Mbappe calcă totul în picioare la Cupa Mondială 2022! Nu le-a dat nicio şansă polonezilor. Marş forţat spre titlu / Video + Foto

Killian Mbappe calcă totul în picioare la Cupa Mondială 2022. Nu le-a dat nicio şansă polonezilor. Marş forţat spre titlu suprem din Qatar. Francezul de la PSG şi-a dus echipa naţională spre sferturile de finală.

Killian Mbappe face senzaţie la Cupa Mondială 2022. A marcat două goluri fabuloase şi în optimi, contra Poloniei.

Mbappe calcă totul în picioare la Cupa Mondială 2022!

Giroud a deschis calea Franţei către sferturile Cupei Mondiale 2022. A marcat chiar înaintea pauzei. În repriza secundă a intrat însă în scenă Killian Mbappe. A marcat o dublă fabuloasă. Polonia lui Lewandovski nu a avut nicio şansă în faţa Franţei. S-a terminat Franţa – Polonia 3-1. Lewandovski a marcat în prelungiri golul de onaore al polonezilor. Cocoşii galici sunt în sferturi, acolo unde vor juca împotriva câştigătoarei din optimea Anglia – Senegal.

Echipele de start Franţa – Polonia:
Franța: Lloris – Kounde, Varane, Upamecano, L. Hernandez – Griezmann, Tchouameni, Rabiot – O. Dembele, Giroud, Mbappe
Rezerve: Areola, Camavinga, Coman, Disasi, Fofana, Guendouzi, Kolo Muani, Konate, Mandanda, Pavard, Saliba, Thuram, Veretout
Selecționer: Didier Deschamps

Polonia: Szczesny – Cash, Glik, Kiwior, Bereszynski – Krychowiak – Kaminski, Zielinski, Szymanski, Frankowski – Lewandowski
Rezerve: Bednarek, Bielik, Grabara, Grosicki, Gumny, Jedrzejczyk, Milik, Piatek, Skoras, Skorupski, Swiderski, Szymanski, Wieteska, Zalewski, Zurkowski
Selecționer: Czeslaw Michniewicz

Stadion: Al Thumama Stadium (Doha)
Arbitru: Jesús Valenzuela Sáez (Venezuela)