Max Verstappen şi-a distrus toţi adversarii! Început perfect de sezon pentru Red Bull Racing. Formula 1, la picioarele olandezului zburător

Max Verstappen şi-a distrus toţi adversarii! Început perfect de sezon pentru Red Bull Racing. Formula 1, la picioarele olandezului zburător. Triplul campion mondial a început perfect şi noul sezon din Marele Circ.

Max Verstappen, de la Red Bull Racing, a câştigat Marele Premiu al Bahrainului, prima cursă a sezonului 2024 din Campionatul Mondial de Formula 1. Întrecerea s-a desfăşurat sâmbătă pe circuitul de la Sakhir.

Max Verstappen şi-a distrus toţi adversarii!

Max Verstappen a pornit din pole position şi a dominat cursa de la un capăt la altul. Astfel, a reuşit a 55-a victorie din cariera sa. L-a devansat cu 22 sec 457/1000 pe mexicanul Sergio Perez, colegul său de la Red Bull Racing, clasat pe locul secund. A obţinut şi punctul bonus pentru cel mai rapid tur.

Poziţia a treia a fost ocupată de spaniolul Carlos Sainz, de la Ferrari. Aceasta a fost a 114-a victorie obţinută de Red Bull de la intrarea sa în Formula 1, în urmă cu 20 de ani. Astfel, a egalat echipa Williams, ocupanta poziţiei a patra în clasamentul all-time din Marele Circ, dominat de scuderia Ferrari, cu 243 de succese.

Următorul Mare Premiu al sezonului din ”Marele Circ” se va desfăşura în Arabia Saudită, sâmbăta viitoare.