Manchester City a spulberat-o pe FC Liverpool fără Haaland pe teren

Manchester City a învins-o, pe teren propriu, de FC Liverpool, scor 4-1, într-un meci din etapa a 29-a a Premier League.

Oaspeţii au deschis scorul pe Emirates Stadium, în minutul 17, când Salah a profitat de pasa lui Diogo Jota. Manchester City a replicat prin Julian Alvarez, care a egalat în minutul 27, din assist-ul lui Jack Grealish.

În acel moment, Haaland, aflat în tribune, fiind accidentat, a sărit de pe scaun, și-a luat tatăl în brațe.

În repriza secundă, Manchester City a dominat categoric meciul, pe care l-a rezolvat în numai şapte minute. Mai întâi De Bruyne i-a adus în avantaj pe „cetăţeni”, în minutul 46, pentru ca în minutul 53 Ilkay Gundogan să înscrie pentru 3-1.

A mai marcat şi Grealish, în minutul 74, iar Manchester City s-a impus cu 4-1.

Formaţia antrenată de Guardiola este pe locul secund în campionat, cu 64 de puncte, la cinci puncte de liderul Arsenal. FC Liverpool se află pe locul 6, cu 42 de puncte.