Lumea a cerut spectacol, Petrolul le-a dat adrenalină! `Lupii` au câștigat `în deplasare` cu Chindia 3-2, după o dinamică ireală

Petrolul a jucat în deplasare, acasă, pe „Ilie Oană”, acolo e găzduită Chindia de când este în Liga I. Și s-a și simțit ca acasă, fiindcă ”haita” a dat tonul și a făcut muzica.

Lucian Dumitru a deschis scorul pentru echipa lui Nae Constantin, după o centrare a lui Valentin Țicu. Și tot el a bifat dubla: a marcat cu capul, în minutul 22.

Dar adevăratul show a urmat după pauză. Nimic nu anunța furtuna care va urma pe Ilie Oană. În minutul 69, Ivanovski a luat al doilea cartonaș galben și a fost trimis în tribune.

”Nu știu de ce mai există varul?”, s-a întrebat după meci fotbalistul care a dat vina pe Colțescu, el a văzut un henț care n-a fost.

În fine, revenind la joc, Petrolul a fost paralizată în doar 5 minute. Daniel Popa (75) a redus din diferență, iar Atanase (80) cu un șut fabulos la vinclu a egalat.

Doar că Irobiso a inventat practic un gol, dintr-o fază care părea pierdută și a înscris golul care a consfințit victoria ”lupilor”. Acum, pe podium în Liga I.

Chindia: Moldovan – Fernandez, Celea, Boldord – Akhmatov, Passaglia, Dumitrașcu, Ad. Ioniță – Mihaiu, D. Popa, Popadiuc
Rezerve: Căbuz, Vorobjovas, Dima, Șerban, Dinu, Jipa, Cherchez, Cooper, Atanase
Antrenor: Adrian Mihalcea

Petrolul: Vâlceanu – Meijers, Huja, Tamaș – Borta, Dumitriu, Cebotaru, Țicu – Jair, Ivanovski, G. Grozav
Rezerve: Moroz, Pashow, Olaru, Seto, Bratu, Tucaliu, Irobiso, Măzărache
Antrenor: Nicolae Constantin