Lovitură totală pentru Ianis Hagi! Tricolorul, rezervă eternă la Alaves. Duelul românilor, amânat / Foto

Lovitură totală pentru Ianis Hagi! Tricolorul, rezervă eternă la Alaves. Duelul românilor, amânat în La Liga. Amândoi au rămas pe bancă în duelul dintre Alaves și Rayo Vallecano, din etapa cu numărul 28 din La Liga.

Ianis Hagi a ajuns rezervă eternă la Alaves. A văzut doar de pe bancă victoria echipei sale din ultima etapă.

Lovitură totală pentru Ianis Hagi!

A fost 1-0 pentru basci în meciul cu Rayo Vallecano. Singurul gol al partidei a fost marcat de către Andoni Gorosabel, după ce fructificat pasa lui Blanco din minutul 44.

Chiar dacă se anunța ca fiind derby-ul românilor din La Liga, Ianis Hagi și Andrei Rațiu au rămas pe banca de rezerve. Atât Luis Gracia, antrenorul celor de la Alaves, cât și Inigo Perez, tehnicianul lui Rayo, au bifatt toate cele 5 schimbări, însă nu au avut în plan să îi introducă pe cei doi români.

Astfel, pentru Rațiu și Ianis Hagi continuă perioada de incertitudine cu doar 3 luni înainte de EURO 2024 din Germania, acolo unde România este calificată.

Andrei Rațiu are doar 10 meciuri jucate în acest sezon pentru Rayo, iar partida contra celor de la Alaves a fost cea de-a patra consecutivă în care a fost rezervă. Fundașul lateral a fost ultima dată introdus pe 11 februarie, doar trei minute, în meciul cu Mallorca, scor 1-2.

De cealaltă parte, Ianis Hagi a jucat pentru echipa din Țara Bascilor în 21 de meciuri, însă în doar 8 a fost titular.