Lovitură totală pentru Ianis Hagi! Anunţul momentului despre tricolor. Edi Iordănescu trebuie să ştie

Lovitură totală pentru Ianis Hagi! Anunţul momentului despre tricolor. Edi Iordănescu trebuie să ştie. Jucătorul român nu a reuşit mare lucru în duelul contra celor de la Real Madrid.

Ianis Hagi a fost, din nou, rezervă, la Alaves. A intrat abia în minutul 59, în meciul pierdut pe teren propriu cu Real Madrid, scor 0-1 , în etapa #18 din La Liga.

Lovitură totală pentru Ianis Hagi!

Echipa lui Ianis Hagi a cedat în prelungiri, deși a avut om în plus pe teren din minutul 54. Hagi a intrat în locul lui Guridi, când echipa lui juca deja de 5 minute cu om în plus. Nacho, căpitanul lui Real Madrid, fusese eliminat. Ianis nu a strălucit cu Real, a fost în nota echipei.

A încercat mai multe centrări în careul „albilor”, însă acestea nu și-au atins ținta. Real Madrid a fost mai periculoasă și a controlat meciul și cu om în minus. În minutul 89, românul a executat perfect un corner cu piciorul stâng, i-a pus mingea pe cap lui Tenaglia, care a trimis modest spre poarta lui Kepa.

Două minute mai târziu, Kroos a centrat ideal în centrul careului, de unde Lucas Vazquez a înscris cu o lovitură plasată de cap.

Fundașul dreapta a fost lăsat complet singur în 8 metri de jucătorii lui Alaves, care au ratat o șansă mare să obțină ceva din meciul cu Real Madrid. Bascii par unii dintre candidații la retrogradare. Nu și-au creat ocazii deși au fost în superioritate numerică timp de 40 de minute.

Alaves e pe locul 16, cu 16 puncte în 18 meciuri, la două poziții de zona roșie. În schimb, Real Madrid a revenit pe primul loc, profitând de remiza celor de la Girona cu Betis, 1-1. Madrilenii și catalanii au câte 45 de puncte. Elevii lui Ancelotti au câștigat singurul meci direct cu Girona din acest sezon.