Lovitură totală pentru Gică Hagi. Farul a pierdut în Crâng. Prima victorie a celor de la Gloria Buzău pe teren propriu

Gloria Buzău a da lovitura. Echipa antrenată de Eugen Neagoe a câștigat meciul cu Farul, scor 1-0, contând pentru etapa a 11-a din Superligă. Este prima victorie a buzoienilor din acest sezon pe teren propriu

Echipa lui Gică Hagi este pe locul 11, cu 12 puncte, în timp ce Gloria Buzău este pe poziția a 15-a, cu 10 puncte.

Gloria Buzău – Farul Constanța 1-0

Farul a avut o primă ocazie în minutul 4 prin Denis Alibec, dar mingea a trecut pe lângă poartă. Câteva minute mai târziu meciul a fost întrerupt după ce unui spectator i s-a făcut rău în tribune. Constantin Budescu și-a încercat și el norocul în minutul 23, dar marinarii au reușit să respingă. La pauză scorul a fost 0-0.

Elevii lui Eugen Neagoe au dat lovitura în minutul 77, când Dario Canadjija a deschis scorul.

La meci au fost aproximativ 2000 de spectatori. Buzoienii nu s-au înghesuit speriați probabil de Ciclonul Ashley.

Echipele de start

Gloria Buzău: Lazar – Ferraresso, Lovric, Cestor, Ciranni – Canadija, Dr.Albu – Jipa, Tavares, Ișfan – Budescu
Antrenor: Greab, Railean, Turda, Dumitrașcu, Akhmatov, Matos, Dobroslavevici, Călin, Tescan, Dumitru, Stan, I.Gheorghe
Antrenor: Eugen Neagoe

Farul Constanța: Buzbuchi – Sîrbu, Țîru, Gustavo, Ganea – Radaslavescu, Dican, Casap – Alibec, Rivaldinho, Grigoryan
Antrenor: Ducan, Cercel, Dănuleasa, Buta, Nedelcu, Popescu, Doicaru, Stoian, Ciobanu, Mustaca
Antrenor: Gheorghe Hagi

Arbitru: Andrei Chivulete (Bucureşti)
Asistenți: Ovidiu Artene (Vaslui), Andrei Constantinescu (Bucureşti)