Lovitură totală pentru Edi Iordănescu! S-a aflat înaintea meciurilor naţionalei. Are mari probleme de lot

Lovitură totală pentru Edi Iordănescu! S-a aflat înaintea meciurilor naţionalei că are mari probleme de lot.

Florin Niţă s-a accidentat şi nu va evolua în partidele României cu Kosovo şi Elveţia din preliminariile EURO 2024, programate în iunie.

Lovitură totală pentru Edi Iordănescu

Jucătorul l-a anunțat deja pe selecționer că nu va putea fi convocat, după ce s-a accidentat la echipa de club, conform AS.ro.

Niţă fusese inclus în lotul lui Edi Iordănescu la începutul noii campanii de calificare. Fotbalistul în vârstă de 35 de ani a fost rezerva lui Ionuţ Radu în partidele cu Andorra şi Belarus. De altfel, el este considerat a fi unul dintre cei mai buni jucători de la națională.

Conform aceleiași surse, Ionuţ Radu şi Horaţiu Moldovan sunt goalkeeperii pe care se va baza selecționerul. Totuși, nu se știe cine va fi cel de-al treilea portar care va fi inclus în lot. Cert este că acesta nu va fi Ştefan Târnovanu. Asta pentru că titularul de la FCSB va fi lăsat să joace la naţionala de tineret pentru Campionatul European U21.

Vineri, 16 iunie, de la 21:45, România va juca în Kosovo, iar peste 3 zile, pe 19 iunie, de la 21:45, tricolorii vor evolua la Lucerna contra Elveţiei.

Niță a reușit să impresioneze în partida FC Brno – Pardubice, scor 2-0, el contribuind în mod decisiv la victoria echipei sale. Asta pentru că a apărat două penalty-uri într-un interval de timp de doar şase minute.

Formația românului a marcat primul gol în minutul 34, grație lui Chlumecky. În minutul 69, gazdele au primit o lovitură de pedeapsă. Totuși, Jakub Reznicek, nu a reuşit să treacă mingea de Niţă.

În final, Krobot a făcut 2-0 pentru Pardubice, care a obţinut astfel o victorie importantă, reușind să o egaleze la puncte pe Brno.