Lovitură totală pentru cei de la CSM Constanţa! Înfrângere dureroasă în European League. Nu au avut nicio şansă

Lovitură totală pentru cei de la CSM Constanţa! Înfrângere dureroasă în European League. Nu au avut nicio şansă. Constănţenii au fost învinşi marţi, pe teren propriu, de deţinătoarea trofeului European League, Fuchse Berlin.

CSM Constanţa a pierdut la trei goluri diferenţă în faţa nemţilor. A fost 32-29 (14-15), în primul meci din grupa principală IV. Din această grupă face parte şi campioana Dinamo Bucureşti.

Lovitură totală pentru cei de la CSM Constanţa!

Principalii marcatori ai partidei au fost Komogorov 7 goluri, Ravnic 7, pentru CSM Constanţa. Pentru nemţi au marcat Tollbring 7, Drux 5, Lichtlein 5, pentru Fuchse Berlin.

Echipele au intrat în grupa IV cu puncte acumulate din faza anterioară. În urma rezultatului de marţi Fuchse rămâne lider, cu 6 puncte. CSM Constanţa, pe locul 3, cu 2.

În etapa a II-a din grupa IV, CSM Constanţa va juca pe terenul campioanei Dinamo Bucureşti, care joacă marţi seară, în deplasare, cu Sporting CP. Dinamo s-a calificat de pe locul 2 al grupei preliminare G.

Prima clasată în fiecare din cele patru grupe principale se va califica direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 2-3 vor juca play-off, încrucişat, pentru alte patru locuri. Ulterior, câştigătoarele din sferturile de finală vor juca în cadrul Turneului Final Four (semifinale, finale).

CSM Constanţa joacă în premieră în European League şi s-a calificat în grupa H după ce a eliminat în turul preliminar finalista ediţiei precedente, Fraikin Granollers. În grupa H a încheiat lider, cu rezultatele 29-24 şi 28-25 cu Tatabanya KC, 29-28 şi 28-34 cu Sporting CP, 29-18 şi 29-29 cu Glogow.