Lovitură teribilă pentru Edi Iordănescu! Decizia momentului după meciul cu Kosovo. Este foarte grav

Lovitură teribilă pentru Edi Iordănescu! Decizia momentului după meciul cu Kosovo. Este foarte grav ceea ce s-a decis. Cei de la UEFA se implică masiv după incidentele de la meciul de pe Arena Naţională.

Edi Iordănescu se va enerva cumplit atunci când va afla. Prezenţa României la EURO 2024 este pusă în pericol de factori externi.

Lovitură teribilă pentru Edi Iordănescu!

Cei de la UEFA au anunţat deschiderea de proceduri disciplinare împotriva Federaţiei Române de Fotbal. Asta s-a întâmplat ca urmare a problemelor de la meciul România – Kosovo, din preliminariile Euro 2024.

FRF riscă sancţiuni pentru blocarea căilor de trecere, aprinderea de obiecte pirotehnice, aruncarea de obiecte, mesaj provocator cu caracter ofensator şi comportament rasist.

România a învins Kosovo, scor 2-0, marţi seară, pe Arena Naţională, în grupa I de calificare la Euro 2024. Întâlnirea a fost întreruptă în minutul 18, după ce gruparea Uniţi Sub Tricolor a arborat un banner inscripţionat „Kosovo este Serbia” şi a scandat acest slogan.

Jucătorii kosovari s-au oprit din joc părăsind terenul. Arbitrul francez Delajod a suspendat meciul pentru „comportament discriminatoriu” trimiţându-i şi pe tricolori la vestiare. Jocul s-a reluat după 50 de minute, timp în care bannerul din tribună a fost îndepărtat.

În acest moment, echipa lui Edi Iordănescu se află pe locul secund în grupa de calificare. România are 12 puncte, cu unul peste rivala din lupta pentru calificare, Israel. Pe primul loc în grupă se află naţionala Elveţiei, cu 14 puncte.